Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Prof. Czesław Osękowski otrzymał tytuł Przyjaciela Zielonej Góry

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Prof. dr hab. Czesław Osękowski z Instytutu Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał tytuł Przyjaciela Zielonej Góry. Jest to nagroda przyznawana przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica” osobom i instytucjom mającym doniosły wpływ na rozwój i kreowanie pozytywnego wizerunku Zielonej Góry. Instytucją, która wczoraj otrzymała tytuł Przyjaciela Zielonej Góry jest Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

Wczorajsza uroczystość była też okazją do uczczenia 10-lecia istnienia Towarzystwa Miłośników Zielonej Góry. Z tej okazji swoje nagrody przyznał Prezydent Miasta Janusz Kubicki – złote, srebrne i brązowe medale jako wyraz uznania za osiągnięcia mające znaczenie dla naszego miasta odebrało 11 członków stowarzyszenia, m.in. jego prezes – Ryszard Błażyński. Medale wręczał Wiceprezydent Miasta – Dariusz Lesicki.

 

Tytuł Przyjaciela Zielonej Góry przyznawany jest przez Kapitułę, która bierze pod uwagę aktywność przynoszącą wymierne korzyści dla miasta i jego mieszkańców w sferze kultury, nauki, osiągnięć gospodarczych, strategicznych decyzji administracyjnych czy utrwalania dziedzictwa. Nagroda ma wymiar symboliczny, a nie finansowy. Jej laureaci otrzymują dyplom oraz statuetkę z brązu, zaprojektowaną przez zielonogórskiego artystę-rzeźbiarza - Roberta Tomaka.

 

W tym roku Kapituła pod przewodnictwem Ryszarda Błażyńskiego rozpatrzyła blisko 20 wniosków, zgłoszonych przez osoby prywatne i organizacje społeczne. Ostatecznie tytuł Przyjaciela Zielonej Góry w kat. indywidualnej uzyskał bezapelacyjnie prof. Czesław Osękowski - od wielu lat związany z naszym miastem, jego życiem naukowym i społecznym. Profesor Osękowski jest historykiem, w latach 2005–2012 był rektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego, jest jednym z architektów połączenia Miasta Zielona Góra z Gminą Zielona Góra, a w ostatnich dwóch latach pełnił funkcję przewodniczącego obchodów Jubileuszu naszego miasta. Na uwagę zasługuje aktywność prof. Czesława Osękowskiego jako przewodniczącego Rady Muzeum Ziemi Lubuskiej. Jego starania na rzecz rozbudowy wydatnie przyczyniły się do zmiany wizerunku tej instytucji.

 

W kategorii zbiorowej tytuł Przyjaciela Zielonej Góry otrzymała Zielonogórska Spółdzielnia Mieszkaniowa, obchodząca w tym roku 65-rocznicę swego istnienia. ZSM jest jedną z największych spółdzielni w kraju, którą wyróżnia odpowiedzialność w zarządzaniu powierzonymi nieruchomościami i rzetelna praca na rzecz najbliższego otoczenia. W ostatnich dwóch dekadach w większości budynków będących w zasobie ZSM dokonano termomodernizacji, wymiany urządzeń wodno-kanalizacyjnych, a także pogłębiono starania mające na celu utrzymanie terenów zielonych wokół osiedli. Zabiegi te przyczyniły się do poprawy jakości życia zielonogórzan. Nagrodę odebrał prezes ZSM – Dariusz Maćkowiak.

 

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w Sali Witrażowej Muzeum Ziemi Lubuskiej, a o jej warstwę muzyczną zadbali studenci Instytutu Muzyki UZ - Joanna Siwek, Weronika Grina, Aleksander Nowak - pod opieką dr hab. Marzanny Rudnickiej-Pogłud, prof. UZ.

 

Tytuł Przyjaciel Zielonej Góry przyznawany jest przez Towarzystwo Miłośników Zielonej Góry „Winnica” od 2021 r. Pierwszym jej laureatem trzy lata temu został Uniwersytet Zielonogórski, a dwanaście miesięcy później mianem tym uhonorowano prof. Hieronima Szczegółę oraz Muzeum Ziemi Lubuskiej.

 

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »