Prof. dr. hab. Marek Konopczyński, wybitny pedagog resocjalizacyjny, profesor nauk społecznych, został 16. doktorem honorowym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wręczany dziś doctorat honoris causa Profesorowi Markowi Konopczyńskiemu jest pierwszym w ponad pięćdziesięcioletniej historii zielonogórskiej pedagogiki. Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego w trakcie uroczystości powiedział: - Dokonania Profesora Marka Konopczyńskiego w obszarze kreowania i rozwijania pedagogiki, a zwłaszcza jej subdyscyplin, takich jak: pedagogika resocjalizacyjna, pedagogika opiekuńcza i pedagogika specjalna, znaczące osiągnięcia międzynarodowe, realizacja ważnych projektów badawczych, jak również - uznanie w środowisku praktyków, zasługują na szczególne wyróżnienie. Doceniając również dorobek pisarski Laureata, stanowiący o doniosłym wkładzie w rozwój twórczej resocjalizacji i jej autorskich metod, czujemy się zaszczyceni i dumni, że zgodził się Pan Profesor przyjąć honorowy doktorat naszej uczelni, stając się w ten sposób członkiem społeczności akademickiej Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Promotorem honorowego przewodu był dr hab. Mirosław Kowalski, prof. UZ z Instytutu pedagogiki uniwersytetu Zielonogórskiego. Prof. M. Kowalski w czasie uroczystości wygłosił laudację na cześć doktora honorowego. Powiedział m.in. – „Marek Konopczyński jest jedną z osób dzięki którym zakwestionowano dwudziestowieczny model resocjalizacji instytucjonalnej zdominowany przez prawno-karne i administracyjno-formalne podejście, który nie sprawdził się zarówno pod względem efektywności oddziaływań, jak i realizacji funkcji prewencyjnej. Wybitnym osiągnięciem Profesora – w wymiarze teoretycznym i praktycznym jest jego autorska metoda twórczej resocjalizacji i wynikający z niej system działań kreujących, zorientowany na rozwijanie ludzkich potencjałów, wzmacnianie procesów poznawczych i twórczych w celu wykreowania nowej tożsamości, osiągnięcia zmiany rozwojowej parametrów osobowych jednostek wykluczonych”. Zwracają na to również uwagę recenzenci – w recenzji prof. Bogusława Śliwerskiego czytamy: „Profesor Marek Konopczyński jest niewątpliwie nie tylko wysokiej klasy ekspertem, badaczem, ale także mistrzem interpretacji prawa i teorii naukowych, dzięki czemu lepiej rozumiemy zachowania nastolatków i uwarunkowania ich aspołecznych postaw. Natomiast prof. Zbyszko Melosik wskazuje na Duży wkład prof. Marka Konopczyńskiego w rozwój współczesnych polskich nauk o edukacji, ze szczególnym uwzględnieniem resocjalizacji, której nadał nową dynamikę rozwojową.
W dzisiejszej uroczystości na Uniwersytecie Zielonogórskim uczestniczyła rodzina Profesora M. Konopczyńskiego – jego żona Mariola Daszkiewicz-Konopczyńska i troje dzieci Julia, Filip i Kacper. Przyjechało też wielu znamienitych przedstawicieli świata nauki, kultury i życia społecznego. Szczególnie liczna była delegacja z macierzystej uczelni Pana Profesora – Uniwersytetu w Białymstoku. UwB reprezentowało dwoje prorektorów: prof. Krzysztof Korotkich i prof. Izabela Święcicka, dwie prodziekan Wydziału Nauk o Edukacji - prof. Alicja Korzeniecka-Bondar i dr hab. Marta Kowalczuk-Walędziak oraz prof. Jerzy Nikitorowicz, wieloletni rektor UwB. Na uroczystość nadania godności doctora honoris causa Uniwersytetu Zielonogórskiego przyjechali także: prof. Adam Bodnar - dziekan Wydziału Prawa Uniwersytetu SWPS w Warszawie, wieloletni Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Marek Michalak dyrektor Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, wieloletni Rzecznik Praw Dziecka, Sławomir Broniarz - prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i dr Hanna Machińska, Człowiek Roku 2023 Gazety Wyborczej, wieloletnia zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich.
--
Zdjęcia: K. Adamczewski, J. Czarnecka
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »