Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Prof. M. Witczak powołany do Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

prof_marcin_witczak.jpgProf. dr hab. inż. Marcin Witczak z Instytutu Sterowania i Systemów Informatycznych (Zakład Systemów Automatyki i Robotyki) Uniwersytetu Zielonogórskiego został powołany do Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów (kadencja 2024-2028). https://www.gov.pl/web/premier/nagrody-premiera

W skład zespołu wchodzi tylko 19 naukowców reprezentujących poszczególne dyscypliny naukowe. Prof. Witczak jest reprezentantem dyscyplin automatyka, elektronika, elektrotechnika i technologie kosmiczne oraz informatyka techniczna i telekomunikacja.

Zadania zespołu koncentrują się na przygotowaniu rekomendacji nagród w trzech kategoriach, za:

  • wyróżniającą się rozprawą doktorską,
  • wysoko ocenione osiągnięcia naukowe będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego,
  • istotne osiągnięcie w zakresie działalności naukowej, w tym twórczości artystycznej, lub działalności wdrożeniowej.

Gratulujemy!

Prof. Marcin Witczak urodził się w 1973. W 1998r. ukończył studia na kierunku elektrotechnika na Politechnice Zielonogórskiej. W 2002 roku uzyskał stopień doktora w dyscyplinie automatyka i robotyka (z wyróżnieniem) na Politechnice Wrocławskiej. W 2007r., Rada Wydziału Elektrotechniki Uniwersytetu Zielonogórskiego nadała mu stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie elektrotechnika. W 2008 r., jego rozprawa habilitacyjna została wyróżniona Nagrodą Prezesa Rady Ministrów RP. W 2015r., Prezydent RP nadał Marcinowi Witczakowi tytuł profesora nauk technicznych.  Od 2015r., Prof. Witczak jest członkiem Komitetu Automatyki i Robotyki PAN. W roku 2020 został wybrany zastępcą przewodniczącego International Federation of Automatic Control IFAC Technical Committee (TC) on Fault Detection, Supervision and Safety of Technical Processes (SAFEPROCESS) (http://tc.ifac-control.org/6/4/members). Od roku 2024 pełni funkcję eksperta Komisji Europejskiej w programie Horyzont Europa. W tym samym roku został wybrany reprezentantem Polski w prestiżowym stowarzyszeniu European Control Association (https://euca-ecc.org/). Również w roku 2024 został powołany do Zespołu ds. Nagród Prezesa Rady Ministrów (kadencja 2024-2028).

Zainteresowania badawcze prof. Marcina Witczaka koncentrują się wokół zastosowania metod obliczeń inteligentnych, takich jak logika rozmyta i sztuczne sieci neuronowe w układach automatyki i robotyki. W szczególności badania dotyczą diagnostyki i sterowania tolerującego uszkodzenia powyższymi układami.

Ponadto prowadzi on intensywne badania umożliwiające zastosowanie narzędzi Internetu Rzeczy w monitorowaniu i szeregowaniu pracy systemów. Powyższe rozwiązania można zastosować zarówno w układach produkcyjnych, szeregowaniu pracy robotów mobilnych, jak również w rehabilitacji osób po przebytych urazach. Owocem powyższych badań, powiązanych ze współpracą z przemysłem, jest monografia pt. Modern IoT onboarding platforms for advanced applications wydana ostatnio przez Springer (link: https://link.springer.com/book/10.1007/978-3-031-33623-2).

Prof. Witczak jest autorem ponad 280 publikacji naukowych, w tym 5 monografii (3 wydane przez Springer) oraz ponad 60 artykułów opublikowanych w prestiżowych czasopismach indeksowanych w bazach Journal Citation Reports (JCR).

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »