Dr hab. Waldemar Sługocki, prof. UZ - kierownik Katedry Polityki Regionalnej Instytutu Ekonomii i Finansów Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał wczoraj (19 grudnia 2023 r.) nominację na sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii. – To dla mnie duże wyróżnienie – powiedział Waldemar Sługocki w rozmowie z akademickim Radiem Index. – To ważny resort. Myślę, że czeka nas wiele pracy. Polacy oczekują zmian, my dołożymy wszelkich starań, aby te zmiany szybko się zmaterializowały i Polacy mogli z nich korzystać. Przede mną dużo trudnych wyzwań, ale zrobię wszystko, by im sprostać.
Waldemar Sługocki urodził się w 1971 r. Studia ukończył na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Na tej samej uczelni w 2002 r. uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie nauk o polityce, a w 2014 r. stopień doktora habilitowanego nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Ukończył także podyplomowe studia z zakresu badań i analiz strategicznych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Jako nauczyciel akademicki związany jest z Uniwersytetem Zielonogórskim.
Pracę zawodową w administracji publicznej rozpoczął w roku 1997 początkowo w urzędzie wojewódzkim w Zielonej Górze, a od 1999 r. w urzędzie marszałkowskim województwa lubuskiego (pełniąc stanowiska podinspektora, inspektora, kierownika oddziału i zastępcy dyrektora departamentu). W 2007 r. objął stanowisko zastępcy burmistrza Żagania. W 2008 r. powrócił do urzędu marszałkowskiego jako dyrektor departamentu rozwoju regionalnego i planowania przestrzennego, a następnie jako dyrektor departamentu Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
Z ramienia Platformy Obywatelskiej był posłem na Sejm VII, IX i X kadencji i senatorem IX kadencji. W latach 2010–2011 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, w roku 2015 sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, a od 19 grudnia 2023 r. jest sekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.
W wyborach w 2011 r. jako członek Platformy Obywatelskiej został wybrany do Sejmu. Kandydując w okręgu lubuskim, otrzymał 6465 głosów. 21 października 2011 r., na swój wniosek, został odwołany ze stanowiska w rządzie. W Sejmie VII kadencji był członkiem Komisji do Spraw Unii Europejskiej, Komisji Spraw Wewnętrznych oraz Komisji Administracji i Cyfryzacji, wiceprzewodniczącym Zespołu Poselskiego ds. budowy dróg ekspresowych S-5 i S-3, członkiem Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry, Parlamentarnego Zespołu ds. Wolnego Rynku, Parlamentarnego Zespołu Polska-Afryka-Bliski Wschód Gospodarka i Rozwój, Parlamentarnego Zespołu ds. Sportów Motorowych oraz Parlamentarnej Grupy ds. Przestrzeni Kosmicznej.
7 stycznia 2015 został powołany na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. W wyborach w roku 2015 wystartował do Senatu z ramienia PO w okręgu nr 20. Uzyskał mandat senatora IX kadencji, otrzymując 61 018 głosów. W listopadzie 2015 r. zakończył pełnienie funkcji wiceministra. W Senacie został zastępcą przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej, członkiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości, Lubuskiego Zespołu Parlamentarnego, Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Harcerstwa, Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Odry oraz Parlamentarnego Zespołu Sportowego.
Dzisiaj jest szefem lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej i członkiem Zarządu Krajowego PO. W wyborach w 2019 uzyskał ponownie mandat posła na Sejm, kandydując z ramienia Koalicji Obywatelskiej i otrzymując 29 580 głosów. Został wiceprzewodniczącym Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, członkiem Komisji Gospodarki i Rozwoju oraz przewodniczącym Lubuskiego Zespołu Parlamentarnego. W wyborach w 2023 r. z powodzeniem ubiegał się o poselską reelekcję (z wynikiem 25 037 głosów). Ponownie objął funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz przewodniczącego Lubuskiego Zespołu Parlamentarnego.
--
Zdjęcie: od lewej: Krzysztof Hetman - Minister Rozwoju i Technologii i prof. Waldemar Sługocki; fot. oficjalny profil posła W. Sługockiego na Facebooku
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »