Projekt studentów z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej UZ wyróżniony nominacją w konkursie EDUinspiracje 2024 w kategorii umiejętności cyfrowe. Konkurs EDUinspiracje ma na celu promowanie rezultatów projektów edukacyjnych oraz upowszechnianie dobrych praktyk. To duże osiągnięcie naszych studentów, ponieważ spośród wszystkich zrealizowanych w Polsce projektów (w ramach programów Erasmus +, Europejski Korpus Solidarności, PO WER, FERS, Polsko - Litewski Fundusz Wymiany Młodzieży czy Polsko-Ukraińska Rada Wymiany Młodzieży), Narodowa Agencja Programu Erasmus + i Europejskiego Korpusu Solidarności, wyłania te najbardziej wyróżniające się.
Ocena projektów oparta była na kryteriach takich jak: znaczenie projektu, działania komunikacyjne i upowszechniające rezultaty, wpływ i oddziaływanie, innowacyjność, a także możliwość przenoszenia rezultatów i atrakcyjność działań. Wyróżniony projekt to praktyczne warsztaty dla młodzieży ze szkół średnich z zakresu elektroniki, programowania, modelowania oraz druku 3D. Program był realizowany przez grupę studentów z międzywydziałowego Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej UZ (z ówczesnym przewodniczącym koła Stanisławem Kozłowskim i kolejno Krzysztofem Szczepaniakiem). Studenci na mentora w projekcie wybrali dr. inż. Dariusza Eljasza z Instytutu Metrologii Elektroniki i Informatyki UZ. Projekt kierowany był do młodzieży w wieku od 15 do 20 r.ż. (szkoły średnie) ze wszystkich środowisk. Tym samym projekt wyrównywał szanse młodzieży - współpraca z lokalnymi szkołami średnimi umożliwiła uczniom dostęp do zaawansowanych narzędzi i wiedzy, co nie było możliwe w ramach standardowego szkolnego programu nauczania. W zakresie technologii – uczestnicy warsztatów zrealizowali swoje mini projekty od programowania i elektroniki, grafiki 2D i 3D przez druk 3D, aż po Internet Rzeczy (IoT) i bezpieczeństwo cyfrowe, wykorzystując "uczenie się przez działanie". To praktyczne podejście nie tylko motywowało uczestników, ale także umożliwiało im zdobycie kompetencji w rzeczywistych warunkach projektowych.
Na uroczystej Gali FRSE 2024, która odbyła się w Muzeum Historii Polski w Warszawie, spotkali się przedstawiciele organizacji wspierających i realizatorzy wyróżnionych projektów. Naszą uczelnię reprezentowali:
1. Rafał Nowak – student studiów magisterskich na kierunku informatyka, przedstawiciel grupy projektowej z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej,
2. Aleksandra Nizińska - studentka studiów inżynierskich na kierunku logistyka, przedstawicielka grupy projektowej z Koła Naukowego Inżynierii Kosmicznej
3. dr inż. Dariusz Eljasz - mentor w projekcie
4. mgr inż. Monika Politańska - kierownik Biura Karier UZ
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »