Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

"Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach" - druga edycja akcji społecznej tym razem o zasięgu wojewódzkim

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa, który jest obchodzony 21 marca każdego roku będzie organizowana akcja "Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach". Organizatorami są: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze, Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy Uniwersytetu Zielonogórskiego, Stowarzyszenie „Syndrom”, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Zielonej Górze oraz Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Nowej Soli.

W tamtym roku główne obchody polegały na spotkaniu wielu pokoleń zielonogórzan w sali CRS. Gościliśmy ponad 1500 osób, mieszkańców Zielonej Góry. Udało nam się połączyć wszystkie pokolenia. Były maluchy z przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych i średnich ale również odwiedzili nas seniorzy. Razem, wykonaliśmy prawie 5 tys. skarpetek, co dało nam wynik ponad 1100 metrów łańcucha kolorowych skarpetek – wspomina zeszłoroczną akcję dr Katarzyna Kochan z Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ i tłumaczy jak akcja będzie wyglądać w tym roku: 

- Ponieważ odzew ze strony szkół był bardzo duży, dzwoniły do nas szkoły z całego województwa, w tym roku postanowiliśmy objąć akcją całe województwo. Na tę chwilę mamy zarejestrowanych ponad 50 szkół z całego województwa, które wyraziły wolę uczestniczenia w naszej akcji. Formuła będzie trochę inna. Po zarejestrowaniu każda szkoła na podstawie załączonego wzorca skarpetki wykonuje we własnej placówce łańcuch kolorowych skarpetek. 21 marca, czyli w Międzynarodowym Dniu Osób z Zespołem Downa, dana szkoła wywiesza swój fragment łańcucha przed drzwiami placówki na znak solidarności z osobami z Zespołem Downa. My jako Uniwersytet, jako ODN będziemy na swoich stronach wraz z partnerami – Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Nowej Soli oraz Stowarzyszaniem Syndrom będziemy na naszych stronach internetowych w dniach 18-21 marca uzupełniać taki wojewódzki licznik bicia tego rekordu. Wieczorem każdego dnia będziemy zapisywać, ile szkół się do nas włączyło, ile dzieci wzięło udział w tej akcji, ile metrów sznurka wykonaliśmy, ile skarpetek na tym sznurku powiesiliśmy. Mamy duże marzenia, duże ambicje. Mając głęboką nadzieje, że finał wojewódzki zakończy się również sukcesem, naszym takim cichym marzeniem jest to, aby w przyszłym roku objąć akcją całą Polskę – dodaje dr K. Kochan.

Organizatorzy podkreślają, że celem naszej akcji jest przede wszystkim wyrażenie szacunku i solidarności z osobami z Zespołem Downa, ich rodzicami, opiekunami, ale także rozszerzanie świadomości społecznej dotyczącej funkcjonowania osób z Zespołem Downa. - Ta akcja daję chorym jak i im rodzinom wsparcie, poczucie, że nie są sami, że chcemy być wspólnie. A wspólnie to jest takie słowo klucz. Wspólnie możemy więcej, lepiej, możemy zrobić dla tych dzieci nie tylko atmosferę, ale również pokazać ich wsparcie. Poradnia z Nowej Soli dołącza do akcji, ponieważ stale współpracuje z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, bardzo ceni sobie te współpracę i wszystkie akcje, które proponuje pani dyrektor ze swoim zespołem wspieramy i będziemy wspierać ich zawsze – tłumaczył dr Paweł Zapeński – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Nowej Soli.

Marzena Pulik-Sowińska, dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli zwróciła uwagę na niedoceniane możliwości osób z Zespołem Downa, zarówno pod względem kształcenia tych osób, jak też aktywizacji na rynku pracy, nie tylko w ramach warsztatów terapii zajęciowej, ale na wolnym rynku pracy. Przy okazji spotkania na temat akcji „Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach” Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Zielonej Górze nawiązała Warsztatem Terapii Zajęciowej FUZJA, dzięki któremu osoby z niepełnosprawnościami będą odbywać staże, praktyki w ramach warsztatów terapii zajęciowej – Mamy na swoim koncie już kilka osób, które są zatrudnione, na otwartym rynku pracy, co trzeba dodać, ponieważ dla naszych niepełnosprawnych jest bardzo ciężki rynek. Oczywiście jest to proces, ale z czasem te osoby pracują, funkcjonują, zarabiają pieniądze, zakładają konta bankowe, wyjeżdżają na wycieczki, funkcjonują w społeczeństwie – tłumaczyła Katarzyna Stankiewicz, trener pracy Warsztatów Terapii Zajęciowej FUZJA.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »