Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach – obchody Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa

Od lewej: Marzena Pulik-Sowińska - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, dr inż. Patrycja Łychmus, prezes Stowarzyszenia Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa, dr hab. Ewa Skorek, prof. UZ, kierownik Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ; fot. K. Adamczewski

21 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Z tej okazji Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ wraz z partnerami - Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli, Urzędem Miasta i Stowarzyszeniem Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa zaprasza na dwa wydarzenia:

  • 20.03.2023 r. – konferencja naukowa Weź mnie doceń a nie oceń. Codzienność osób z Zespołem Downa – konferencja stacjonarna - aula Biblioteki UZ, al. Woj. Polskiego 71a (godz. 10:00):
    - wydarzenie towarzyszące: -  wystawa prac dzieci ze Szkoły Specjalnej oraz uczestników WTZ (Galeria Biblioteki UZ);

  • 21.03.2023 r. – happening Przywitaj wiosnę w kolorowych skarpetkach (dwie różne, kolorowe skarpetki są symbolem osób z Zespołem Downa) - bijemy rekord Najdłuższy łańcuch – hala CRS, ul. Sulechowska 41 (godz. 10:00);

 

Do wzięcia udziału w tych wydarzeniach zachęcali podczas konferencji prasowej, z ramienia Uniwersytetu Zielonogórskiego z Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy kierownik katedry dr hab. Ewa Skorek, prof. UZ, dr Katarzyna Kochan oraz dr Grzegorz Hryniewicz, który dodatkowo reprezentuje Stowarzyszenie Warto Jest Pomagać.

 

Jako Uniwersytet Zielonogórski i nasi partnerzy kontynuujemy działania związane z propagowaniem różnego rodzaju działań na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa przygotowaliśmy dwa wydarzenia. Pierwsze to konferencja naukowa podczas której będziemy gościć nie tylko przedstawicieli nauki ale również osoby z Zespołem Downa. Naszą konferencję rozpocznie występ dzieci ze szkoły specjalnej, będziemy gościć również uczestników warsztatów terapii  zajęciowej, a dodatkowo będzie przygotowana galeria prac wykonywanych zarówno przez dzieci jak i dorosłe osoby z Zespołem Downatłumaczy dr K. Kochan.


Drugi dzień będzie miał charakter happeningu. Uczestnicy będą tworzyć łańcuch kolorowych skarpetek. Do wzięcia udziału zaproszeni są wszyscy, którzy chcą się przyłączyć do akcji związanej z działaniami na rzecz osób z niepełnosprawnościami: - Organizujemy olbrzymi happening przy współpracy wielu instytucji i partnerów. Zapraszamy do niego wszystkich mieszkańców Zielonej Góry, ale nie tylko. Zapraszamy wszystkich z województwa, Polski, z zagranicy. Takiego wydarzenia jeszcze nigdy nigdzie nie było! Najdłuższy łańcuch kolorowych skarpet, 21 marca od godziny 10:00 do 12:00 na hali CRS. Będziemy kolorować, przygotowywać skarpety, które następnie będziemy mocować na sznurze. Później policzymy ile metrów kolorowych skarpetek wspólnie uda nam utworzyć. Ta akcja ma pokazać po prostu, że Zielona Góra to jest miasto bardzo wrażliwe na pomoc drugiej osobiezachęcał do udziału dr G. Hryniewicz.

 

Przygotowano również specjalny film promocyjny, w którym wystąpiło wiele osób, które promują tę ideę. Aby wziąć udział w happeningu wystarczy zarejestrować się na stronie odn.zgora.pl. Organizatorzy zapraszają przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych i  ponadpodstawowych, studentów oraz seniorów oraz każdego, kto chce wziąć udział biciu rekordu kolorowych skarpet.

 

Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, Marzena Pulik-Sowińska również zachęca do udziału w tych wydarzeniach: - Jako wiodąca placówka doskonalenia nauczycieli w województwie lubuskim prowadzimy szereg działań na rzecz doskonalenia nauczycieli w zakresie rozpoznawania, diagnozowania potrzeb, ale również metod pracy z dziećmi i uczniami z niepełnosprawnościami. Dzięki podpisanemu porozumieniu między Uniwersytetem Zielonogórskim i Ośrodkiem doskonalenia Nauczycieli, cieszymy się bardzo, że możemy brać udział w licznych działaniach podejmowanych również przez Uniwersytet Zielonogórski, stąd nasza obecność i współpraca przy działaniach podejmowanych z okazji Międzynarodowego Dnia Osób z Zespołem Downa z czego jesteśmy bardzo zadowoleni i mam nadzieję, że przyczynimy się też poprzez nasze kontakty z nauczycielami z przedszkolami, szkołami, aby wesprzeć jak najliczniej tę akcję.

 

Dr inż. Patrycja Łychmus, prezes Stowarzyszenia Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa, przybliżyła funkcjonowanie placówki i charakterystykę osób z Zespołem Downa: - Stowarzyszenie Syndrom zajmuje się przede wszystkim osobami z niepełnosprawnościami intelektualnymi, głównie z Zespołem Downa ale nie ograniczamy się tylko do takich osób. Obecnie mamy ponad 50 rodzin, którymi się opiekujemy. Skala jest niewielka w stosunku do tego ile osób jest w Polsce. Szacuje się, że około 60 tys. osób z Zespołem Downa mieszka, żyje, funkcjonuje, stara się być pełnoprawnym członkiem społeczeństwa. Staramy się pomóc im w tym wszystkim. Wspomagamy poprzez różne działania, zajęcia, organizowanie różnych spotkań. Staramy się też jednoczyć środowisko osób z niepełnosprawnościami. Z ogromną radością współpracujemy m.in. z Katedrą Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ. Staramy się pokazywać, że osoby z niepełnosprawnościami są niestereotypowe. Dzień kolorowej skarpetki to jest właśnie taki dzień pokazujący różnorodność, ale  i odmienność. Jest też troszkę uczulający społeczeństwo na to, że w tej odmienności jesteśmy interesujący, jesteśmy barwni, gdyby nie ta odmienność świat byłby szary, smutny. Stąd te skarpetki nie do pary,  które są symbolem osób z Zespołem Downa. Data też nieprzypadkowa – 21 marzec – Zespół Downa charakteryzuje się tym, że jest to zespół wad wrodzonych spowodowanych obecnością dodatkowego chromosomu 21. To sprawia, że osoby z Zespołem Downa są wyjątkowe jeżeli chodzi o wygląd, ale też jeżeli chodzi o odbiór rzeczywistości. Są radosne, wspaniałe, szczere, żyją tu i teraz – to jest chyba taka podstawowa rzecz, której my się uczymy jako osoby dorosłe, opiekujące się takimi osobami. One nie myślą o przyszłości, nie rozpamiętują przeszłości. Są obecne w danym czasie i czerpią z niego pełnymi garściami, czego i nam życzę na co dzień.

 

Na zdjęciu od lewej: Marzena Pulik-Sowińska - dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli, dr inż. Patrycja Łychmus, prezes Stowarzyszenia Syndrom na Rzecz Osób z Zespołem Downa, dr hab. Ewa Skorek, prof. UZ, kierownik Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy UZ; fot. K. Adamczewski

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »