Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski – historyk, regionalista – został laureatem indywidualnej Nagrody Kulturalnej Prezydenta Miasta Zielona Góra. Nagrody tradycyjnie już wręczane są w czasie Winobrania. Prezydent Janusz Kubicki podkreślał – Musimy jednak pamiętać, że to nie prezydent przez ten tydzień rządzi w mieście, ale jego Obfitość Bachus Wspaniały! I to właśnie Bachus zawsze mi powtarza, że jeśli nie będzie tych nagród kulturalnych, to klucze do miasta zostaną w jego rękach już na zawsze! W tym roku uroczysta sesja Rady Miasta odbyła się w Parku Książęcym w Zatoniu.
Profesor W. Strzyżewski jest autorem i współautorem ponad 100 publikacji naukowych, w tym pięciu monografii i dwunastu redakcji prac zbiorowych. Wyjątkowym osiągnięciem Profesora jest przygotowanie, wraz z grupą 43 najwybitniejszych regionalistów, historyków czy też architektów, epokowego wydawnictwa jakim jest trzytomowa „Historia Zielonej Góry” – czytamy w uzasadnieniu do wniosku o nagrodę. Ale sam Rektor również podkreśla, że - Traktuję tę nagrodę jako wyróżnienie dla całego zespołu.
Nagrody kulturalne Prezydenta Miasta mają wymiar finansowy - nagroda indywidualna to 4 tys. zł brutto, a zespołowa 10 tys. zł brutto.
Nagrodami kulturalnymi uhonorowani zostali również:
Halina Bohuta-Stąpel
Autorka pisze liryczne i humorystyczne wiersze, ballady, legendy, tworzy scenariusze, teksty piosenek, zajmuje się przekładami literackimi z języka niemieckiego. Tłumaczy i popularyzuje twórczość zielonogórskich pisarzy przedwojennych, m. in. J. O. Bierbauma, P. Petrasa i G. Reischa i innych. Prowadzi cykl spotkań kabaretowo-historycznych „Herbatka u hrabiostwa von Stosch” w filii ZOK – Pałac w Starym Kisielinie.
Cezary Galek
Od ponad 30 lat zatrudniony, jako dziennikarz i reportażysta w Polskim Radiu Zachód. Pracuje na rzecz popularyzacji i zachowania kultury, w tym regionalnej oraz dziedzictwa narodowego (redakcje artystyczna, kultury i reportażu). Jest wielokrotnie nagradzanym twórcą radiowych form artystycznych i dokumentalnych.
Krzysztof Koziołek
Z zawodu pisarz i dziennikarz. W 2007 r. zadebiutował powieścią sensacyjną "Droga bez powrotu” Obecnie przygotował już 23 książek. Za „Miecz zdrady” został zgłoszony do Paszportu Polityki 2010 i nominowany do Lubuskiego Wawrzynu Literackiego. W 2018 r. napisał kryminał retro "Wzgórze Piastów” znakomitą książkę osadzoną w realiach przedwojennej Zielonej Góry.
Natalia Smirnowa
Związana z ZOK od 1999 roku. Prowadzi zajęcia solistów i zespołów wokalnych. Podopieczni Natalii Smirnowej odnoszą sukcesy artystyczne na festiwalach, przeglądach i konkursach wokalnych zarówno tych ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Jest cenionym nauczycielem muzyki, kompozytorem, aranżerem i akompaniatorem.
Hanna Kowalik
Gitarzystka, pedagog, aktywna animatorka życia kulturalnego. Absolwentka Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu. Założycielka i wieloletnia prezes (2004-2022) Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, a także dyrektor artystyczna szesnastu edycji Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, organizowanych przez Lubuskie Towarzystwo Gitarowe.
Aleksandra Łobodzińska
Jest współautorką licznych publikacji, m.in. „Historii Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego”, „Kroniki Zielonogórskiego Rocka”, monografii „Albert Severin. Pierwszy Architekt Grünbergu”. Często to książki pionierskie, stanowiące kompleksowe opracowania tematu. Jej najświeższą publikacją jest wydana książka „One szły do maja. Historia najdłuższego marszu śmierci II wojny światowej”.
Andrzej Mikołaj Troc
Artysta, malarz, surrealista - samouk. Podczas swojej artystycznej drogi dużo energii poświęcał na samodoskonalenie się. Obecnie jest w trakcie przygotowywania swojej jubileuszowej wystawy z okazji 20 lat pracy artystycznej. Wernisaż wystawy przewidziany jest na październik w galerii stowarzyszenia Warto Jest Pomagać.
Mateusz Michał Makuch
Laureat wielu konkursów skrzypcowych w kraju i na świecie. Osobowość Roku Polski 2019 w kategorii Kultura - Polska the Times oraz Osobowość Roku Województwa Lubuskiego i Miasta Zielona Góra. Skrzypek, powołanego przez Elżbietę Penderecką „Trio Penderecki” dla upamiętnienia Maestro Krzysztofa Pendereckiego.
Andrzej Gliwa
Na swoim koncie zapisał 40 lat nieprzerwanej pracy artystycznej i sportowej dla Zielonej Góry. Przy okazji samorealizacji, jako tancerz prowadzi również grupy taneczne BUGS. Zwycięzca m.in. Ogólnopolskiego Maratonu Tańca w Białym Borze, ale też Mistrzostw Polski w Rock And Rollu tradycyjnym, „Disco w parach” w Piotrkowie Trybunalskim.
Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. Ludwika Figasa
Rok powstania 1953 r. Poprzez artystyczną działalność LZPiT przez ostatnie70 lat kształtowało wielu choreografów, instruktorów, muzyków i setki jego członków – tancerzy i śpiewaków. W bogatym repertuarze artystycznym znajdują się liczne pieśni i tańce. Zespół występuje w strojach ludowych z różnych regionów Polski.
Laureaci indywidualnych Nagród Kulturalnych Prezydenta Miasta Zielona Góra; fot. Piotr Jędzura, UM
fot. Piotr Jędzura, UM
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »