Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Reprezentacja Wydziału Prawa i Administracji oraz Instytutu Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego w konkursie IBA ICC Moot Court Competiti

W dniach od 31 maja do 7 czerwca 2024 r. w Hadze w Holandii odbyła się jedenasta edycja konkursu IBA ICC Moot Court Competition. Konkurs został zorganizowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Prawników (International Bar Association) wespół z Międzynarodowym Trybunałem Karnym (International Criminal Court) oraz z Uniwersytetem w Lejdzie (Leiden University) i instytutem badawczym Centrum im. Hugo Grocjusza dedykowanym dla Studiów Prawa Międzynarodowego, a działającym przy Uniwersytecie w Lejdzie (Leiden University's Grotius Centre for International Legal Studies).

W konkursie brali udział studenci: Tatiana Lewczenko, Hanna Wojtasińska, Julia Dziubałka, Sonia Owczarek, Karolina Szakoła, Aleksandra Bacik oraz Jacek Borycki. Opiekunami i trenerami dla studentów byli zaś Prof. UZ dr hab. Izabela Gawłowicz i Dziekan dr Anna Chodorowska z Katedry Prawa Konstytucyjnego, Europejskiego i Międzynarodowego Publicznego oraz dr Mateusz Tomczyk z Katedry Prawa Karnego i Postępowania Karnego.

Konkurs polegał na udziale w sprawie karnej o zbrodnię wojenną i zbrodnię przeciwko ludzkości, jako rozpoznawanej przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym. Studenci działając jako Team 40, wcielili się w trzy role, odpowiednio:

- oskarżyciela publicznego (jako speaker: Julia Dziubałka oraz jako researcher: Hanna Wojtasińska i Aleksandra Bacik),

- pełnomocnika ofiar (jako speaker: Tatiana Lewczenko oraz jako researcher: Hanna Wojtasińska),

- obrońcy sprawcy (jako speaker: Sonia Owczarek oraz jako researcher: Karolina Szakoła, Jacek Borycki).

Team 40 uczestniczył w sześciu rundach (oral rounds), odpowiednio w dniach 1 czerwca (sobota) – jedna runda w roli pełnomocnika ofiar, 3 czerwca (poniedziałek) – dwie rundy w roli obrońcy, 4 czerwca (wtorek) – dwie rundy w roli oskarżyciela, oraz 5 czerwca (środa) – jedna rudna w roli pełnomocnika ofiar. W roli oponentów stawali przedstawiciele ośrodków akademickich z różnych krajów świata. Łącznie w konkursie brało udział 93 drużyny z 47 państw.

Z uwagi na reguły konkursu wymagające szczególnej dyskrecji co do państwa pochodzenia poszczególnych teamów, nie było możliwości lepszego poznania się z drużynami przeciwnymi z innych krajów. Jakkolwiek wśród oponentów teamu WPiA UZ byli studenci prawdopodobnie z Wielkiej Brytanii, z Hiszpanii, z państw rejonu środkowej Afryki, z Pakistanu oraz z Hong Kongu.

Konkurs wygrała drużyna studentów z Singapurskiego Uniwersytetu Zarządzania (Singapore Management University). Dla studentów WPiA UZ, pomimo, iż nie stanęli na podium, ten konkurs był ważnym wydarzeniem, które istotnie wzbogaciło ich o nowe doświadczenia i wiedzę – tym bardziej, iż Wydział Prawa i Administracji oraz Instytut Nauk Prawnych Uniwersytetu Zielonogórskiego brały w nim udział pierwszy raz.

W trakcie konkursu studenci mieli także okazję uczestniczyć w wykładach, i tak chociażby szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład prowadzony przez Dona Ferencza – syna nieżyjącego już Benjamina Ferencza, który był prokuratorem przy Trybunale Norymberskim. Benjamin Ferencz oskarżał nazistów o zbrodnie wojenne w czasie II Wojny Światowej. Jak również warto podkreślić, że zdarzenie zainaugurowały osoby zawodowo związane z działalnością Międzynarodowego Trybunału Karnego, w tym obecna Prezes Trybunału Pani Sędzia Tomoko Akane, a także zajmujący się tematyką międzynarodowego prawa karnego Prof. dr Carsten Stahn, Prof. Dr Michael Scharf, dr Mark Ellis.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »