Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Ruszyła VII Szkoła Modelowania Matematycznego na UZ

Już po raz siódmy na Uniwersytecie Zielonogórskim odbywa się Szkoła Modelowania Matematycznego. Wydarzenie ruszyło w poniedziałek 19 maja br. i potrwa do piątku. Uczestnikami projektu są studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz Politechniki Wrocławskiej. Główną ideą Szkoły Modelowania Matematycznego jest pokazanie, że matematyka może być z sukcesem wykorzystywana do rozwiązywania rzeczywistych problemów pojawiających się w firmach, instytucjach lub zakładach przemysłowych.

Podczas tegorocznej edycji Szkoły Modelowania Matematycznego pod lupę zostały wzięte takie problemy jak optymalizacja gospodarki odpadowej w mieście Zielona Góra, optymalizacja powierzchni i model ruchu przestrzeni parkingowej, poszukiwanie wzorca kodowania pozycji BSP oraz opracowanie algorytmu detekcji poziomu załadowania pojazdów ciężarowych ładunkami sypkimi. Praca zespołowa potrwa pięć dni. Studenci pracują w tym czasie w kilkuosobowych zespołach. - W piątek uczestnicy Szkoły Modelowania Matematycznego przedstawią nam swoje pomysły. To taki trochę challenge - muszą jak najlepiej "sprzedać" swoje rozwiązania. To jest kluczowe, takie miękkie umiejętności. Praca w zespole, później prezentacja wspólnie przygotowanego rozwiązania. Pomysły ocenią przedstawiciele przemysłu. - mówi koordynator projektu - dr Maciej Niedziela, prof. UZ z Instytutu Matematyki UZ.

Jak co roku uczestnicy Szkoły Modelowania Matematycznego pracują pod czujnym okiem opiekuna grupy - instruktora merytorycznego, jednocześnie reprezentującego przemysł. - Nasza firma po raz kolejny już bierze udział w tym projekcie. To jest bardzo ciekawe wyzwanie, z uwagi na dzielenie tematów ze studentami. Przybliżanie ich do świata przemysłu. Urealnianie tego, czego uczą się na uczelni. Później zapraszamy ich też czasem na praktyki do nas i jest wtedy znacznie łatwiej. Jeśli już mogli troszkę poczuć firmę, jej działanie od kuchni. Znacznie szybciej wchodzą wtedy w tematy, które dostają na praktykach. - komentuje Anna Mroczkowska z firmy DTP.

Szkoła Modelowania Matematycznego otwiera drzwi do świata problemów rzeczywistych, które można rozwiązać za pomocą matematyki.
- Tutaj teoria spotyka się z praktyką. Studenci wychodzą z ławek. Nadal są w salach wykładowych, ale nie na zajęciach, a zmagają się z konkretnymi zadaniami. Jest to duże wyzwanie. Cieszę się też, że zespoły są wymieszane. To znaczy - tworzą je osoby z Uniwersytetu Zielonogórskiego i Politechniki Wrocławskiej. Jest to dobry początek do wymiany doświadczeń. Tematy, nad którymi będą pracowali uczestnicy Szkoły Modelowania Matematycznego, są dla mnie zdumiewające. Matematyka jest warta studiowania, a dzisiejsze wydarzenie to dowód na to, że znajdą oni pracę w wielu branżach. - dodaje dr hab. Barbara Literska, prof. UZ - Prorektor ds. Studenckich i Jakości Kształcenia UZ.

Organizatorem VII Szkoły Modelowania Matematycznego na UZ jest Ośrodek Zastosowań Matematyki i Informatyki. Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego w ramach konkursu Małe Dotacje dla uczelni publicznych z terenu województwa lubuskiego.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »