Od piątku, 27 czerwca br. w Galerii Rektorat im. Zenona Polusa dostępna jest wystawa MIÓD Joanny Fuczko.
Joanny Fuczko na co dzień prowadzi Pracownię Podstaw Grafiki Projektowej w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. W swojej twórczości zajmuje się wideo, instalacją, obiektem, ilustracją, kolarzem, śpiewem. Z pochodzenia jest Łemkinią. Aspekt jej pochodzenia stanowi ważny element twórczości artystycznej.
Wystawa MIÓD nawiązuje do jej korzeni, tradycji i odnajdywaniu siebie w tej materii. Prace przedstawiają wątki mniejszości narodowej, rytuały, czy symbole. Artystka wspomina, że rytuał z miodem w jej domu rodzinnym był znany od pokoleń. Polegał na symbolicznym posmarowaniu czoła dziecka miodem, co miało je chronić i być gwarancją dobrego życia.
Jak artystka tłumaczy: - Wystawa MIÓD odnosi się do wcześniejszej pracy pt. „Miód babci” z 2018 roku. To był dla mnie moment, w którym zaczął się we mnie proces rozważań na temat własnej tożsamości, w kontekście mniejszości narodowej i moich korzeni łemkowskich. (…) Przejęłam wspomnienie o rytuale z miodem i postanowiłam coś z nim zrobić. Dla mnie był to symboliczny początek nowego myślenia w kontekście mojej własnej tożsamości. Tego czym dla mnie jest, jak na mnie wpływa, jak mnie buduje. W tym procesie odkrywałam - co ciekawe, że nie zawsze te wartości pokrywały się z moimi własnymi. Czasami powstawała wewnętrzna polemika, z tym czego się nauczyłam, a tym, co tak bardzo chciałam celebrować. Dlatego postanowiłam te rytuały przetwarzać, nadając im własne indywidualne znaczenie.
Miód w pracach J. Fuczko jest symbolem więzi, ochrony i siostrzeństwa. Dzięki niemu opowiada o relacjach, kobiecości, pamięci, ale też transkulturowości i przynależności. Na swojej wystawie prezentuje obrazy, pojedyncze słowa, skojarzenia, czy fragmenty materiałów, które łączą ze sobą przeszłość z teraźniejszością. Wystawa jest zapisem poszukiwań – tożsamości, domu, wspólnoty – i próbą zrozumienia, w jaki sposób to, co intymne i osobiste, może nabierać znaczenia uniwersalnego.
Wystawa będzie dostępna do 3 października br. Galeria Rektorat im. Zenona Polusa (ul. Licealna 9) jest czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 08:00-14:00.
Joanna Fuczko (ur. w 1993 r.) - Laureatka (2015) Wydziałowej i Uniwersyteckiej nagrody (licencjat) za wyróżniającą się teoretyczną pracę dyplomową, pt. „Elementy kultury Łemkowskiej w malarstwie Epifaniusza Drowniaka zwanego Nikiforem” (pod kierunkiem dr Artura Pastuszka) i artystyczną „To jest dyplom Joanny Fuczko” (promotor dr Piotr Czech). 2017 roku obroniła z wyróżnieniem dyplom magisterski w Pracowni Projektowania Graficznego (promotor dr Piotr Czech). Aktualnie pracuje nad swoją rozprawą doktorską.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »