Aktualności

Strzelcy z UZ w Pucharze Wiosny

04.04.2023 Pracownicy Studenci
1. miejsce Klaudia Breś i Grzegorz Długosz - student UZ

W prima-aprilisowy weekend na strzelnicach KS ŚWIT w Starachowicach rozgrywane były zawody strzeleckie o Puchar Wiosny. W zawodach, które były sprawdzianem kadry narodowej seniorów i juniorów przed nadchodzącym sezonem i ważnymi zawodami międzynarodowymi brali udział nasi studenci.

W zawodach wzięła udział trójka naszych studentów: Maja Jarosińska - studentka II roku biotechnologii, Jakub Rosa - student I roku wychowania fizycznego (oboje z Wydziału Nauk Biologicznych) oraz Grzegorz Długosz - student III roku bezpieczeństwa narodowego (Wydział Ekonomii i Zarządzania), są to jednocześnie zawodnicy Zielonogórskiego Klubu Sportowego GWARDIA i kadry narodowej seniorów. Wszyscy trenują w dyscyplinie pistoletu.

Zawody, pomimo prima-aprilisowego terminu, nie były bynajmniej traktowane żartobliwie. W zawodach wzięła udział cała, licząca się stawka kadrowiczów, którzy walczyli zaciekle o medale i puchary. Nasi studenci uplasowali się w ich gronie na czołowych miejscach:

• Maja Jarosińska zajęła II miejsce w konkurencji pistolet pneumatyczny 60 strzałów kobiet, w której stoczyła pasjonujący mecz o złoty medal z dwukrotną olimpijką, Klaudią Breś (ZAWISZA Bydgoszcz), która zdobyła już prawo do reprezentowania Polski na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu w 2024 r. W finale Maja pokonała pozostałe zawodniczki ze ścisłej kadry pistoletu kobiet, eliminując po kolei rywalki, aby dotrzeć do meczu finałowego.
  • Jakub Rosa zajął dwa razy II miejsca! W konkurencji pistolet pneumatyczny 60 strzałów mężczyzn, w której awansował szczęśliwie do finału z 7. miejsca (do finału awansuje 8. zawodników z najwyższymi wynikami). W tym przypadku, czterech zawodników miało taki sam wynik po eliminacjach - 568 pkt. Co więcej, trzech z nich nie dość, że miało ten sam wynik punktowy, miało jeszcze taką samą ilość trafień w dziesiątkę wewnętrzną (tzw. x) - po 13! Dlatego te, zgodnie z przepisami rozstrzygała ostatnia seria. Niestety to rozstrzygnięcie pechowo wykluczyło trzeciego naszego studenta - Grzegorza Długosza z finału. Zajął on 9. lokatę. Natomiast Jakub, chociaż w stawce finalistów był jednym z najmłodszych, awansował do meczu o złoty medal, w którym, niestety musiał uznać wyższość Piotra Daniluka z FLOTY Gdynia, ale walka była zacięta i pan Daniluk musiał się mocno wysilić, aby wygrać w ostatniej serii. Mecz zakończył się bowiem wynikiem 16:14.
    Podobnie, doskonale Jakub spisywał się w drugiej konkurencji pistoletu szybkostrzelnego 2x30 strzałów. Finał w tej konkurencji polega na strzelaniu seriami po 5 strzałów w czasie 4 sekund tylko w środek tarczy (tzw. hit). Do finału, po eliminacjach i półfinałach, awansuje 4. zawodników. I w tym przypadku Jakub o włos przegrał walkę o I miejsce. Pokonał go również Piotr Daniluk z FLOTY GDYNIA, który jest dużo bardziej doświadczonym i utytułowanym zawodnikiem, brał udział w Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, był również wielokrotnym reprezentantem Polski na mistrzostwach świata i Europy.
  • Grzegorz Długosz zajął I miejsce wraz z Klaudią Breś (ZAWISZA Bydgoszcz) w konkurencji Pistolet pneumatyczny MIX. W meczu o złoty medal zmierzyli się z Julitą Borek (DWÓR GRUNWALDZKI Poznań) i Artuer Iwanem (COVER Warszawa). O tym jak mocny był to duet, świadczy wynik meczu 16:0. W tej konkurencji nasz Duecik-Uzecik, czyli Maja Jarosińska i Jakub Rosa zajęli IV miejsce, ulegając w meczu o brązowy medal równie utytułowanej parze: Joannie Wawrzonowskiej (FLOTA GDYNIA) i Oskarowi Miliwkowi (ZAWISZA Bydgoszcz).

Serdecznie gratulujemy wybitnych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

--

Zdjęcia:
1. PPN MIX, 1. miejsce Klaudia Breś i Grzegorz Długosz - student UZ; fot. PZSS
2. PPN 60 kobiet, dekoracja: 1. miejsce Klaudia Breś (ZAWISZA Bydgoszcz), 2. Maja Jarosińska - studentka UZ, 3. Agnieszka Korejwo (FLOTA Gdynia); fot. PZSS
4. PPN 60 kobiet, chwila po zakończonym finale; fot. PZSS
5. PPN 60 kobiet, chwila po zakończonym finale; fot. PZSS
6. PPN 60 kobiet, stanowisko strzeleckie; fot. PZSS
7. PPN 60 mężczyzn, dekoracja: 1. miejsce Piotr Daniluk (FLOTA Gdynia), 2. Jakub Rosa - student UZ; fot. PZSS
8. Psz 2x30 mężczyzn, dekoracja: 1. miejsce Piotr Daniluk (FLOTA Gdynia), 2. Jakub Rosa - student UZ; fot. PZSS
9. Psz 2x30 mężczyzn, chwila po zakończonym finale konkurencji pistolet szybkostrzelny 2x30, z lewej Jakub Rosa - student UZ; fot. PZSS

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18