Wczoraj na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się robocze spotkanie partnerów biorących udział w projekcie Transgraniczne Ogrody Doświadczeń, skierowanego do mieszkańców polsko-saksońskiego pogranicza. Celem projektu jest umożliwienie obu stronom bliższego poznania się, zainicjowanie wspólnych inicjatyw edukacyjnych i badawczych, a także wzmocnienie transgranicznej współpracy nauki i biznesu. I na tym głownie skupiło się właśnie wczorajsze spotkanie. Do Zielonej Góry przyjechali przedstawiciele partnerów w projekcie: Sieci Badawczej Łukasiewicz – Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii (PORT) z Wrocławia oraz TGZ Bautzen GmbH.
Obecnie prace w projekcie skupiają się na dwóch elementach: pierwszym są szkolenia dla kadry pedagogicznej, nauczycieli, drugim projektowanie warsztatów. Umawiamy nasze spotkania, szukamy miejsc , partnerów i placówek do współpracy, beneficjentów tych szkoleń i pracujemy nad materiałem szkoleniowym - powiedział Adrian Patej, przedstawiciel Sieć Badawczej Łukasiewicz. Mogę powiedzieć, że będzie to coś z tematyki gamifikacji i kreatywności i stosowania tych metod w nauce, żeby ulepszyć warsztat nauczycieli. Jednocześnie projektujemy teraz te wszystkie warsztaty wspólnie z naszymi partnerami, gdzie my po stronie polskiego obszaru wsparcia będziemy je prowadzić, natomiast partnerzy z Niemiec będą je prowadzić po stronie niemieckiej. Aczkolwiek jest to na razie praca koncepcyjna, wymieniamy się na razie swoim know-how. Będziemy je projektować wspólnie, żeby wspólnie później, na swoich obszarach wsparcia te warsztaty przeprowadzać.
Warsztaty będą prowadzone od przyszłego roku szkolnego. Do współpracy zostanie zaproszonych 7 powiatów. Planowane jest przeszkolenie 105 nauczycieli w jednostkach, które zostaną wspólnie wybrane. Na początku przyszłego roku szkolnego odbędzie się także wykład popularno-naukowy, ogólnodostępny dla wszystkich.
Przed dyskusją na temat dalszych prac w projekcie, uczestnicy wczorajszego spotkania wysłuchali prezentacji o jednym z projektów, który na Uniwersytecie Zielonogórskim prowadzi wraz ze studentami, dr Robert Wysocki z Katedry Zarządzania Strategicznego i Marketingu Instytut Nauk o Zarządzaniu i Jakości UZ. Jeżeli chodzi o kształcenie studentów na Uniwersytecie Zielonogórskim, stoi przed nami dosyć znaczące wyzwanie, polegające na tym, żeby przybliżyć teorię do praktyki - mówił dr Wysocki. Pojawia się pytanie czy faktycznie w tym kierunku powinno się to odbywać czy może należało zrobić to odwrotnie. Projekt o którym opowiadał, dotyczył zastosowania metody videopodkactu (produkcji video podcastu) do zdobywania wiedzy na temat zarządzania projektami.
Projekt Transgraniczne Ogrody Doświadczeń jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu współpracy INTERREG Polska-Saksonia 2021-2027
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »