Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Tytuł profesora dla dr hab. Magdaleny Steciąg

Z przyjemnością informujemy, że Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, nadał dr hab. Magdalenie Steciąg – dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego – tytuł profesora nauk humanistycznych w dyscyplinie językoznawstwo.

Dziś na Uniwersytecie Zielonogórskim pracuje 120 profesorów tytularnych. Tylko od początku tego roku czterech zielonogórskich naukowców otrzymało tytuł profesora.


m_steciag.jpgProf. dr hab. Magdalena Steciąg jest absolwentką zielonogórskiej polonistyki ze specjalnością dziennikarską. Z Instytutem Filologii Polskiej związała się zawodowo w 2001 r., gdy powstał Uniwersytet Zielonogórski. Cztery lata później obroniła pracę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim. Książka została wydana pt. Informacja, wywiad, felieton. Sposób funkcjonowania tradycyjnych gatunków dziennikarskich w radiu komercyjnym (Zielona Góra 2006). Otrzymała za nią Nagrodę Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego. W 2012 r. opublikowała rozprawę habilitacyjną pt. Dyskurs ekologiczny w debacie publicznej, a rok później na mocy uchwały Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Łódzkiego uzyskała stopień doktora habilitowanego. W 2023 r. ukazała się jej kolejna monografia pt. Język w epoce antropocenu – ujęcie ekolingwistyczne.

Zainteresowania naukowe prof. Magdaleny Steciąg rozwijają się od genologii lingwistycznej przez badania nad dyskursem do szeroko rozumianej ekolingwistyki. W roku 2010 odbyła staż naukowo-badawczy na Uniwersytecie Południowej Danii w Odense, a kontakty z duńskimi językoznawcami wprowadziły ją w nurt europejskiej ekolingwistyki. Jest reprezentantką Europy Środkowej w International Ecolinguistics Association oraz członkinią Polskiego Towarzystwa Językoznawczego. Działa aktywnie w Poradni Językowej Uniwersytetu Zielonogórskiego. W kadencji 2023-2026 zasiada w Radzie Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk. Realizowała kilka projektów badawczych we współpracy ogólnopolskiej, kierowała międzynarodowym projektem w programie Sonata Bis 7 Narodowego Centrum Nauki pt. „Lingua receptiva czy lingua franca? Praktyki językowe na pograniczu polsko-czeskim w obliczu dominacji angielszczyzny (ujęcie ekolingwistyczne)”. Kieruje Zakładem Dziennikarstwa i Nauk o Mediach. Od 2023 r. jest dyrektorką Instytutu Filologii Polskiej.

Od lat związana z lokalnymi mediami. W 2004 r. wydała tomik felietonów radiowych Na każdy dzień – kobieta, a w latach 2006-2009 emitowano w Radiu Zielona Góra popularną w mieście radionowelę Jestem z Zielonej Góry, do której pisała scenariusz. W 2018 r. prowadziła wraz z prof. Romanem Sapeńką audycję „Filmopolis” w Akademickim Radiu Index. Za cykl felietonów publikowanych w Radiu Zielona Góra oraz w zielonogórskiej Gazecie Wyborczej otrzymała nagrodę w organizowanym przez Pełnomocnika Rządu ds. Równości ogólnopolskim konkursie na materiał dziennikarski poruszający problematykę równościową. Od 2021 r. pełni na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcję pełnomocnika rektora ds. równego traktowania.

Prywatnie żona dziennikarza Radia Zachód Artura Steciąga i mama Kai, wkraczającej w pełnoletniość uczennicy V Liceum Ogólnokształcącego w Zielonej Górze.

--

fot. K. Adamczewski

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »