Trzy lata dzielą Lubuszan od powstania Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii. We wtorek 19 maja br. na terenie Szpitala Uniwersyteckiego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze odbyła się konferencja prasowa, podczas której ogłoszono nie tylko podpisanie umowy z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie budowy Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii z Funduszu Medycznego. Spotkanie było także okazją do przedstawienia szczegółów, dotyczących chociażby terminów planowanych prac oraz oddziałów, które mają znaleźć się w LUCO.
Podpisanie umowy z Ministerstwem Zdrowia na dofinansowanie inwestycji odbyło się jeszcze w kwietniu br. W maju planowane jest natomiast podpisanie umowy na opracowanie dokumentacji projektowej z konsorcjum firm, które wygrały konkurs architektoniczny. - Choroby onkologiczne to jest ogromne wyzwanie. Sprzęt i infrastruktura uzupełniają wiedzę medyczną w tym całym procesie. Przy tej inwestycji przeżywaliśmy masę emocji. Odebrany projekt, unieważniony konkurs, później kolejne ogromne starania. Chciałem podziękować, że nikt nie zrezygnował z tej inwestycji. Śmiało można powiedzieć, będzie ona jedną z ważniejszych inwestycji w obszarze onkologii w Polsce zachodniej. Bardzo mnie cieszy kompleksowość tego projektu. W połączeniu ze Szpitalem Uniwersyteckim i Polikliniką tworzy nam się piękny obiekt, który zmieni to miejsce. Do wyburzenia pozostały ostatnie stare budynki. Uzupełni to długi, ponad siedmioletni proces inwestycyjny, który odbywał się na terenie szpitala w Zielonej Górze - mówi Sebastian Ciemnoczołowski, marszałek województwa lubuskiego.
LUCO powstanie za Polikliniką i będzie przedłużeniem oraz rozbudową budynków głównych szpitala, czyli B i C. Swoją siedzibę w placówce znajdą Kliniczny Oddział Chirurgii Onkologicznej, Kliniczny Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej, Kliniczny Oddział Hematologii, Kliniczny Oddział Urologii, Centralny Blok Operacyjny, Zakład Medycyny Nuklearnej z Pracownią Scyntygrafii i Pracownią PET/CT, Apteka Szpitalna, Zakład Diagnostyki Laboratoryjnej, magazyn medyczny, kuchnia, szatnie personelu i obsługi oraz pomieszczenia techniczne. - Będzie to jedna z największych inwestycji w regionie. Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii da pacjentom onkologicznym nie tylko możliwość kompleksowego leczenia, ale też diagnostyki. Ponadto w ramach projektu zostaną doposażone także komórki organizacyjne szpitala, znajdujące się w innych obiektach - czyli Zakład Radioterapii oraz pralnia - podkreśla dr Marek Działoszyński, prezes Szpitala Uniwersyteckiego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze.
Walka o budowę centrum onkologii trwała od kilku lat. - Po wybudowaniu Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, to była nasza lubuska racja stanu. Zbieraliśmy podpisy między innymi mieszkańców. Pierwszy konkurs został unieważniony. Ale to już historia, dziś mamy sukces. Przez ostatnią dekadę zrozumieliśmy, że nie ma nic ważniejszego od zdrowia. Zdrowie i jakość życia to jest priorytet. Tutaj będziemy mogli leczyć w standardzie europejskim, bo Lubuszanom po wielu latach zaniedbań należą się dobre warunki do hospitalizacji i leczenia - wyjaśnia posłanka Elżbieta Anna Polak.
Na budowie oraz uruchomieniu LUCO skorzystają także studenci Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Nasza uczelnia już od jedenastu lat prowadzi kierunek lekarski. Mamy w swojej ofercie także inne kierunki medyczne. Szpital Uniwersytecki jest podstawowym miejscem, gdzie odbywają się praktyki oraz kształcenie kliniczne. Myślę, że budowa tego nowego obiektu w znaczący sposób podniesie jakość tych praktyk oraz warunki ich realizacji. Mamy także nadzieję, że zachęci to absolwentów kierunków medycznych na Uniwersytecie Zielonogórskim do pozostania w regionie. Do podjęcia właśnie tutaj pracy - tłumaczy prof. dr. hab. Wojciech Strzyżewski, Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego. - Otwarcie tak dużego obiektu pozwoli nam na terminowe przyjmowanie pacjentów, zapewnienie im opieki. Potrzebujemy więcej miejsca. Mamy wielu pacjentów, nie tylko onkologicznych. To także osoby chociażby ze stwardnieniem rozsianym. Wszyscy potrzebują pomocy. To też świetna wiadomość dla studentów. Będziemy mieli czym zachęcić ich do pozostania w Zielonej Górze - dodaje prof. dr hab. n. med. Emilian Snarski, dyrektor Instytutu Nauk Medycznych UZ.
Władze miasta także podkreślają, że powstanie LUCO jest fundamentalną inwestycją. - Mówimy o ochronie zdrowia naszych mieszkańców. O dostępności i wysokiej jakości diagnostyki oraz leczenia. Szpital Uniwersytecki pełni podstawową funkcję medyczną. To miejsce, w którym Zielonogórzanie odzyskują zdrowie. Leczenie onkologiczne będzie jeszcze bardziej profesjonalne. Wspólna praca dała ten efekt. Razem inwestujemy w rozwój oraz bezpieczeństwo medyczne - komentuje Marcin Pabierowski, prezydent Miasta Zielona Góra.
Całkowity koszt inwestycji szacuje się na około 294 mln złotych. Około 293,8 mln złotych to środki z Funduszu Medycznego. Wkład finansowy mają także Samorząd Województwa Lubuskiego oraz Miasto Zielona Góra, które ze swoich budżetów dołożyły po 30 mln złotych. Około 600 tysięcy złotych to środki własne Szpitala Uniwersyteckiego im. K. Marcinkowskiego w Zielonej Górze. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii rozpocznie swoją działalność w 2029 roku.
(mw)

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »