Wczoraj, tj. 11 czerwca br. w Bibliotece Uniwersytetu Zielonogórskiego miała miejsce uroczysta prezentacja księgi jubileuszowej „Pięćdziesiąt lat zielonogórskiej polonistyki”. Publikacja, która powstała pod redakcją prof. Marty Ruszczyńskiej i prof. UZ Iwony Pałuckiej-Czerniak, upamiętnia półwiecze istnienia Instytutu Filologii Polskiej na naszej uczelni. Jednocześnie czterdziestolecie pracy obchodziła dr hab. Marzanna Uździcka, prof. UZ. Uroczystość poprowadziły dr Kaja Rostkowska-Biszczanik oraz prof. dr hab. Magdalena Steciąg.
Księga jubileuszowa zawiera teksty autorstwa zielonogórskich uczonych i studentów filologii polskiej, mające zarówno charakter wspomnieniowo-informacyjny, jak i naukowy. To opowieść o ludziach, którzy zielonogórską polonistykę tworzyli i tworzą, o ich zainteresowaniach badawczych, współpracy z otoczeniem, obecności w życiu naukowym uczelni i krajobrazie kulturalnym Zielonej Góry.
Udział w uroczystości wzięli – Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego, prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski, pracownicy Instytutu Filologii Polskiej UZ, redaktorki księgi prof. dr hab. Marta Ruszczyńska i dr hab. Iwona Pałucka-Czerniak, prof. UZ, dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Ewa Adaszyńska, dyrekcja Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze – dyrektor Andrzej Buck i jego zastępca Przemysław Bartkowiak, dyrektor Archiwum Uniwersytetu Zielonogórskiego Mirosław Świt, oraz goście m.in. prof. dr hab. Maria Januszewicz i prof. dr hab. Marian Bugajski.
Podczas tego spotkania przede wszystkim wspominano najważniejsze fakty, wydarzenia, chwile i osoby, które zapisały się na kartach historii dziejów Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego. Ideą spotkania było oddanie głosu jak największej liczbie osób, które współtworzyły księgę jubileuszową i które mogły z własnej perspektywy przedstawić ostatnie dekady działalności Instytutu Filologii Polskiej UZ.
W trakcie panelu wspomnieniowego uczestnicy mieli okazję obejrzeć prezentację zawierającą kilkadziesiąt archiwalnych fotografii przedstawiających dzieje zielonogórskiej filologii polskiej. Był to przekrój ważnych wydarzeń, wspomnień pracowników, uroczyste momenty, które zebrał dr hab. Radosław Sztyber, prof. UZ.
Na scenie o swoich wspomnieniach opowiadali: dr hab. Marzanna Uździcka, prof. UZ, prof. dr hab. Marta Ruszczyńska, dr hab. Iwona Pałucka-Czerniak, prof. UZ, prof. dr hab. Marian Bugajski, dr hab. Anna Wojciechowska, prof. UZ, prof. dr hab. Małgorzata Mikołajczak. Powiedzieli o swoich refleksach związanych z kształtowaniem się kierunku filologia polska, o tym jak wyglądała jego historia na przestrzeni tych 50 lat.
W jaki sposób powstawała książka „Pięćdziesiąt lat zielonogórskiej polonistyki" przybliżyły jej redaktorki księgi prof. dr hab. Marta Ruszczyńska i dr hab. Iwona Pałucka-Czerniak, prof. UZ przyznając, że nie było to łatwe zadanie:
– Było to duże wyzwanie – zastanawialiśmy się jak stworzyć obraz historii zielonogórskiej polonistyki, by był jak najbardziej kompletny. A jednoczenie w jaki sposób wybrać te najważniejsze aspekty – tłumaczyła prof. I. Pałucka-Czerniak i dodała: - Filologia polska wystartowała w 1971 roku. W ciągu pierwszych lat na kierunek filologia polska przybyło 400 osób, których uczyło 36 pracowników. Bardzo ciekawe było przyglądanie się temu procesowi, kiedy od małej struktury przeszliśmy do punktu, w którym znajdujemy się teraz.
Dr hab. Marzanna Uździcka, prof. UZ podsumowała 12 lat pracy jako dyrektor Instytutu Filologii Polskiej UZ: - To były szalone lata ciągłych zmian. W tym czasie przybyło 5 profesorów tytularnych, 14 doktorów habilitowanych i kilku doktorów. Zdobyliśmy kategorię A w obydwu dyscyplinach – językoznawstwie i literaturoznawstwie – uważam to za największy sukces naszego Instytutu. Dydaktycznie rozwinęliśmy się też fantastycznie jeśli chodzi o filologię polską, natomiast ze specjalności rozwinął się kierunek dziennikarstwo, który bardzo pięknie poprowadziła prof. dr hab. Magdalena Steciąg. Trzeci kierunek, jest kierunkiem nowatorskim, ponieważ na żadnej innej uczelni w Polsce takiego kierunku nie ma – literatura popularna i kreacje światów gier – niewątpliwie twórcą tego przedsięwzięcia jest prof. dr hab. Bogdan Trocha. Odnieśliśmy również sukces jeśli chodzi o nabór na te kierunki – podsumowała prof. M. Uździcka i podziękowała współpracownikom za ogrom pracy i wsparcia.
Zachęcamy do przeczytania księgi „Pięćdziesiąt lat zielonogórskiej polonistyki”.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »