Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Uroczystość nadania Galerii Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego imienia Profesora Jana Berdyszaka

11.05.2023 Pracownicy Studenci

10 maja br. Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej zostało nadane imię Profesora Jana Berdyszaka. W uroczystości uczestniczyła żona Artysty - Maria Berdyszakowa i jego syn - Marcin Berdyszak, rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego – prof. Wojciech Strzyżewski, prorektorzy, Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej – Ewa Adaszyńska, pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego, znajomi prof. Berdyszaka. Wydarzeniu towarzyszył pokaz dzieł Artysty.

 

 – Jan Berdyszak był wybitnym artystą, ale też wspaniałym człowiekiem. Wiedzą o tym, ci którzy mieli okazję spotkać się z nim w swoim życiu zawodowym, czy prywatnym. Ja do tej grupy szczęśliwych osób też należę. Efektem naszej współpracy jest Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej. Pan Profesor zaplanował ją na etapie projektowania Biblioteki Uniwersyteckiej. Ma ona dwa przesłania – artystyczne -  prezentując sztukę współczesną i przesłanie edukacyjne - ma towarzyszyć studentom, którzy przychodzą do Biblioteki. Ta transparentność Biblioteki i Galerii powoduje, że wszystko co się tutaj dzieje jest na tyle czytelne i zachęcające, że zaprasza wszystkich studentów i użytkowników do uczestniczenia w tym. Galeria i Biblioteka zostały oddane do użytku 10 lat temu. Pierwsza zaprezentowana w Galerii wystawa nosiła tytuł „Cztery postawy wobec grafiki” autorstwa prof. Berdyszaka. Po 10 latach wracamy do pamięci o profesorze Berdyszaku, pokazujemy jego przepiękne prace, ale też wiążemy nazwisko Pana Profesora z Galerią, z Biblioteką, z Uczelnią. Nadawanie imion w środowisku akademickim  jest wyjątkowym wydarzeniem. Doświadczają go osoby wybitne, o dużych zasługach dla uczelni – przywitała gości Ewa Adaszyńska - dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej.

 

Profesor Jan Berdyszak - jeden z najwybitniejszych polskich artystów współczesnych: rzeźbiarz, malarz, grafik, autor instalacji, scenograf, teoretyk sztuki, pedagog. Przez wiele lat był związany z życiem zielonogórskiej Uczelni. Był profesorem w Instytucie Sztuk Wizualnych na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego (1996-2006). Współpracował z Biblioteką Uniwersytecką. Był jej Przyjacielem i Mistrzem, współtworzył Bibliotekę Sztuki, był twórcą idei ARTOTEKI i członkiem jej Rady Programowej. Był także zaangażowany w projekt nowoczesnej Biblioteki Uniwersytetu Zielonogórskiego, który wspierał swoim autorytetem od 1997 roku.

 

Jan Berdyszak urodził się 15 czerwca 1934 r. w Zaworach, zmarł 18 września 2014 r. w Poznaniu. Był absolwentem studiów z dziedziny rzeźby w Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych (ASP) w Poznaniu, gdzie pracował od 1965 r. W latach 1984–1987 pełnił funkcję prorektora tej uczelni. W latach 1961-1981 zajmował się scenografią w Teatrze Marcinek i Teatrze 5.

 

Realizacje artystyczne Profesora J. Berdyszaka obejmowały szeroki wachlarz dziedzin i technik. Analityczna postawa, naukowy charakter prac, konsekwentnie realizowana koncepcja stanowiły wyróżniki jego twórczości. Artysta zamykał swoje poszukiwania i realizacje w cykle, w obrębie których rozważał różne warianty danego zagadnienia. Podejmowane wątki niekiedy opracowywał na nowo i znajdował dla nich rozwinięcie w kolejnych seriach.

 

Od wczesnego okresu jego twórczość skupiała się na zagadnieniach przestrzeni. Obrazy artysty składały się z dwóch kół, zestawionych pionowo jedno nad drugim, pokrytych poruszonymi, kontrastowymi formami, które tworzyły przestrzeń wewnętrzną w ramach kompozycji. Kolejnym etapem poszukiwań było wprowadzenie do obrazu przestrzeni rzeczywistej w postaci otworu wyciętego w płótnie. Jan Berdyszak nigdy nie wykonywał rzeczy. Jego obiekty przestrzenne nie miały kształtu skończonych przedmiotów ani czegoś, co mogłoby nimi za chwilę być. Od 1990 tworzył cykl „Passe-partout“, realizowany w formie obiektów, instalacji, grafik. W 2014 r. odbyła się jego ostatnia wystawa indywidualna "Horyzonty grafiki" w Muzeum Narodowym w Poznaniu.

 

Artysta w dowód zasług dla kultury został wyróżniony m.in. Nagrodą im. Jana Cybisa (1978), Krzyżem Kawalerskim (1988) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2001) oraz Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008). Nadano mu także godność doktora honoris causa Akademii Sztuk Pięknych w Bratysławie (1999).

--

Zdjęcia: K. Adamczewski

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »