Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

UZ doszkala nauczycieli z zakresu edukacji zdrowotnej

Uniwersytet Zielonogórski znalazł się w gronie jedenastu polskich uczelni, które dołączyły do rządowego projektu i będą kształcić aktywnych zawodowo nauczycieli z zakresu edukacji zdrowotnej. Kształcenie odbędzie się w ramach trzysemestralnych bezpłatnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych. W sobotę 10 maja br. odbyła się inauguracja kierunku oraz pierwszy zjazd.

W siatce zajęć "Edukacji zdrowotnej" znalazły się między innymi etyczne i antropologiczne konteksty edukacji zdrowotnej, psychologia zdrowia, trening umiejętności psychospołecznych, epidemiologia chorób i zaburzeń zdrowia oraz higiena i dbałość o ciało. - Edukacja zdrowotna nie jest nowym wyzwaniem dla szkoły. To jest wyzwanie na przestrzeni historii wychowania zawsze dostrzegane, jeśli chodzi o problemy zdrowotne. Teraz mamy to szczęście, że od nowego roku szkolnego edukacja zdrowotna będzie przedmiotem realizowanym w szkołach. Zgodnie z podstawą programową. Na razie o charakterze fakultatywnym, ale uważam to i tak za ogromny sukces. Będzie mowa o zdrowiu w różnym wymiarze. Od kontekstu zdrowia fizycznego i seksualnego, po psychiczne. - tłumaczy prof. dr hab. Zbigniew Izdebski, kierownik Katedry Humanizacji Medycyny i Seksuologii UZ.

Na studiowanie edukacji zdrowotnej na Uniwersytecie Zielonogórskim zdecydowało się 60 czynnych zawodowo nauczycieli i nauczycielek. Oprócz zajęć na uczelni, czeka ich także odbycie praktyk. - Nasza uczelnia postanowiła dołączyć do tego projektu z wielu powodów. Po pierwsze jest to ważny aspekt kształcenia w szkołach na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Ten przedmiot jest po prostu potrzebny młodzieży. Po drugie jest to dla nas wyróżnienie. Jesteśmy jedną z zaledwie jedenastu uczelni, które zostały zauważone i zaproszone do programu. Ale pamiętajmy, że jest to przede wszystkim wyzwanie merytoryczne przed naszą kadrą. - mówi dr hab. Barbara Literska, prof. UZ - Prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia UZ.

Studia "Edukacja zdrowotna" na Uniwersytecie Zielonogórskim są zgodne z nową podstawą programową kształcenia ogólnego przedmiotu edukacja zdrowotna i zapewniają niezbędne przygotowanie do realizacji tych zajęć we wszystkich typach szkół. - Jest to nowy przedmiot. Mimo, że mamy już nauczycieli, którzy formalnie mają uprawnienia do jego nauczania, to warto wykształcić też nową grupę nauczycieli. Po drugie - warto żeby osoby posiadające już uprawnienia, mogły się jeszcze dokształcić. Będziemy uruchamiać także szkolenia związane z edukacją zdrowotną w ramach Ośrodka Rozwoju Edukacji. Nasi trenerzy będą szkolić nauczycieli w ODN. Do dyspozycji będą również scenariusze przykładowych lekcji. - dodaje Katarzyna Lubnauer, wiceminister Edukacji Narodowej.

O tym, że edukacja zdrowotna jest nieodłącznym elementem naszego życia i prawidłowo funkcjonującego społeczeństwa, przekonuje także wojewoda lubuski Marek Cebula. - Dziś widzimy, że mamy ogromne problemy z młodzieżą. Chociażby w trakcie kwalifikacji wojskowej widać, że w nienajlepszym stanie jest ich zdrowie fizyczne. Często też i psychiczne, co widać na przykład po aktach agresji czy problemach z radzeniem sobie z emocjami. Edukacja zdrowotna ma przygotować przyszłe pokolenia do tego, żeby zdrowiej żyć.

Realizacja trzysemestralnych bezpłatnych kwalifikacyjnych studiów podyplomowych "Edukacja zdrowotna" na Uniwersytecie Zielonogórskim jest ogólnopolskim projektem, finansowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »