Zakończył się długo wyczekiwany remont akademika Vicewersal, czyli najstarszego domu studenta w Zielonej Górze. Zakres prac, przeprowadzonych w budynku, był bardzo szeroki. Obiekt doczekał się nie tylko termomodernizacji, wymiany stolarki okiennej oraz instalacji elektrycznej i hydraulicznej, ale także przebudowy. Akademik pomieści 134 studentów UZ.
Jedną z najważniejszych zmian jest zastąpienie dotychczasowych kilkuosobowych pokoi na 53 segmenty mieszkalne, w tym dwa w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Do każdego z segmentów przynależy prywatna łazienka oraz aneks kuchenny. Skończyła się więc era korzystania ze wspólnych kuchni i łazienek na piętrze. - Wszystko jest tutaj nowe, niczym spod igły. Segmenty oraz pozostałe pomieszczenia dadzą naszym studentom ogromny komfort. To nie był zwykły remont. To była budowa od podstaw - na szkielecie, który już był. Mamy nowy budynek w starym miejscu - podkreśla dr hab. Barbara Literska, prof. UZ, prorektor ds. studenckich i jakości kształcenia UZ.
Akademik przy al. Wojska Polskiego został w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami - zamontowano windę, wykonano podjazdy i przygotowano odpowiednio przystosowane pomieszczenia dla osób o ograniczonej mobilności. W częściach wspólnych znajdują się jeszcze m.in. biuro kierownika, pokój cichej nauki, oraz pralnia. - Warto inwestować w komfort naszych studentów. Obiekt robi ogromne wrażenie. Nasi studenci będą mieli tutaj idealne warunki do życia i nauki - dodaje dr inż. Katarzyna Łasińska, kanclerz UZ.
Dla bezpieczeństwa mieszkańców wprowadzono również elektroniczny system dostępu - wejście do budynku, segmentów i pokoi będzie możliwe wyłącznie za pomocą legitymacji studenckiej lub karty gościa. W miejscu dawnej stołówki powstała natomiast siłownia, którą będzie zarządzać AZS UZ. Obecnie trwa doposażenie obiektu. Siłownia zostanie uruchomiona od 1 października br.
Do DS Vicewersal powraca też klub „Gęba”. Do obiektu prowadzi osobne wejście (klatka), dzięki czemu artyści oraz uczestnicy wydarzeń nie będą już przemieszczali się po części mieszkalnej.
Całkowity koszt inwestycji to ponad 21 mln złotych. Na tę kwotę składają się zarówno środki ministerialne, jak i wkład własny naszej uczelni.
Nabór wniosków o zakwaterowanie w domach studenta Uniwersytetu Zielonogórskiego już trwa. Szczegółowe informacje - w tym regulamin przydziału - można uzyskać w Biurze Spraw Studenckich UZ.
(mw)

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »