Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

W Zielonej Górze powstanie pierwszy w Polsce uczelniany akcelerator biznesu

Uniwersytet Zielonogórski, Miasto Zielona Góra i Lubuski Park Przemysłowo Technologiczny przy wsparciu warszawskiej firmy The Heart S.A. tworzą pierwsze w Polsce uczelniane Venture Studio, którego zadaniem będzie przekształcanie uczelnianych koncepcji i technologii w nowe biznesy.

Uniwersytet Zielonogórski, Miasto Zielona Góra wraz z Lubuskim Parkiem Przemysłowo-Technologicznym stają na czele inicjatywy mającej na celu wykorzystanie innowacyjnego potencjału technologicznego uczelni i regionu oraz zrewolucjonizowanie lokalnego krajobrazu biznesowego. Program będzie realizowany we współpracy z firmą The Heart S.A. - spółką zajmującą się Venture Buildingiem, czyli powtarzalnym procesem uruchamiania startupów wykorzystując sprawdzony proces walidacji koncepcji i dostarczenia infrastruktury biznesowej dla innowacyjnych przedsięwzięć.

Podczas spotkania w Sali Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego zostało podpisane porozumienie, które dotyczy utworzenia w ramach Uniwersytetu UZ Venture Studio – HUB’u inkubacyjnego, realizującego pomysły studentów i pracowników naukowych działających na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jak tłumaczył Prezes Zarządu The Heart S.A. – Maciej Marszałek: – Współpraca będzie polegała na tym, że łączymy nasze instytucje i potencjalnych partnerów sprzymierzonych z nami, wspólnie tworząc „ekosystem”, w ramach którego kadra naukowa Uniwersytetu Zielonogórskiego i studenci, będą mogli tworzyć i rozwijać swoje pomysły czy koncepcje produktowe. My będziemy te pomysły zamieniać w biznesy. Będziemy pomagali przeobrażać marzenia w funkcjonujące przedsiębiorstwa.

Jak w praktyce będzie wyglądał program?

Pierwszy etap to cykl spotkań i warsztatów merytorycznych, których celem będzie przygotowanie do wkroczenia na drogę biznesową. Prowadzony przez doświadczonych praktyków biznesowych z The Heart S.A. i partnerów z ich „ekosystemu”, takich jak PFR, program mentoringowy InCredibles Sebastiana Kulczyka czy Santander X, dostarczy wiedzy i umiejętności koniecznych, by wkroczyć na drogę prac komercjalizacyjnych planowanych w drugim etapie. W proces będą zaangażowani także partnerzy specjalizujący się w poszczególnych gałęziach rynkowych, jak na przykład Polska Izba Rozwoju Elektromobilności - PIRE z Zielonej Góry w zakresie elektromobilności.

Następnie innowatorzy będą mogli zakwalifikować się do programu Venture Buildingowego. Podczas kilkumiesięcznego procesu, prowadzonego wraz z ekspertami z zespołu The Heart, ich rozwiązanie przejdzie przez holistyczny proces przekształcający pomysł w spółkę z funkcjonującym i skalowalnym produktem biznesowym.

Na Uniwersytecie Zielonogórskim rozwija się dużo innowacyjnych pomysłów. Natomiast brakuje wsparcia merytorycznego i praktycznego ze strony instytucji, czy firm, które pomogłyby tym zespołom ominąć największe pułapki, które czekają na młodych start-upowców, czy zespoły, które chcą tworzyć nowe firmy – dodaje Prezes Zarządu LPPT – Rafał Kieszek i tłumaczy dalej: – Cała idea polega na tym, żeby asystować im w całym procesie, wspierając ich, pomagając przejść przez najtrudniejsze chwile w budowaniu swojej własnej firmy i rozwijaniu pomysłów. Od innowacyjnego pomysłu, próby zdobywania i zmieniania świata, do tego, żeby przekuć to na dobrze działający biznes, który ma szanse utrzymać się na rynku i rozwijać.

Budowany program zakłada współpracę z partnerami korporacyjnymi i przedsiębiorcami, instytucjami z otoczenia biznesu oraz partnerami społeczno-gospodarczymi nie tylko z terenu Zielonogórsko-Nowosolskiego Obszaru Funkcjonalnego (ZNOF), ale całej Polski.

UZ Venture Studio to zatem nie tylko szansa na wykorzystanie biznesowego potencjału Uniwersytetu Zielonogórskiego, ale też inicjatywa, która wzmocni całą lokalną przedsiębiorczość: - Podpisanie tej umowy daje szansę na to, by naukowcy i studenci z Uniwersytetu Zielonogórskiego tworzyli swoje start-upy, które będą dalej wspierane przez miasto, uczelnię i firmy związane z branżą kapitałową. Czyli dadzą im szansę na to, aby ich firmy mogły się rozwijać, i żeby w przyszłości stały się ambasadorami Zielonej Góry i Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dlatego jest to bardzo ważny dzień dla Zielonej Góry i naszej Uczelni – powiedział Dariusz Lesicki, wiceprezydent Miasta Zielona Góra.

Najważniejszymi partnerami w tym projekcie są Uniwersytet Zielonogórski i firma The Heart, która będzie dawała nie tylko środki finansowe niezbędne na pierwszym etapie powstawania firm, ale również technologie. Naukowcy i młodzi ludzie mają genialne pomysły, ale tutaj chodzi o to, żeby je komercjalizować. Poprowadzić od pomysłu do realizacji super biznesu. Miasto będzie wspierało tę inicjatywę w każdym zakresie. – zapewnił Janusz Kubicki, Prezydent Miasta.

Warto dodać, że Uniwersytet Zielonogórski jest pierwszą uczelnią w Polsce, która tworzy swoje własne Venture Studio, czyli tzw. fabrykę start-upów: – Nowi kandydaci na przedsiębiorców, wywodzący się ze studentów czy pracowników Uniwersytetu Zielonogórskiego, będą mieli wsparcie nie tylko takie tradycyjne jak przy Inkubatorze Przedsiębiorczości, czyli lokal i wsparcie administracyjne, ale będzie to wsparcie logistyczne, prawne i finansowe. To na pewno ułatwi rozwój firmy, która może nawet już teraz, gdzieś w zaciszu akademika, powstaje – podsumował Rektor Uniwersytetu Zielonogórskiego prof. dr hab. Wojciech Strzyżewski.

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »