Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Wernisaże wystaw w Cottbus

05.06.2023 Pracownicy Studenci
Muzeum Serbołużyckie

2 czerwca br. w Muzeum Serbołużyckim (Wendisches Museum) w Cottbus otwarto, z okazji 100-lecia urodzin, jubileuszową wystawę obrazów serbołużyckiego malarza Jana Bucka Wszystko jest pejzażem. Natomiast w Dawnej Fabryce Płótna Żaglowego/ Alte Segeltuchfabrik została otwarta wystawa Hommage à Jan Buck (II): Widzieliśmy miejsce, na której można oglądać prace artystów z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego: Pawła Andrzejewskiego, Cezarego Bednarczyka, Kacpra Będkowskiego, Andrzeja Bobrowskiego, Radosława Czarkowskiego, Piotra Czecha, Katarzyny Dziuby, Joanny Fuczko, Magdaleny Gryski, Mirosława C. Gugały, Jarka Jeschke, Konrada Juścińskiego, Pauliny Komorowskiej-Birger, Marka Lalko, Alicji Lewickiej-Szczegóły, Liwii Liteckiej, Jarosława Łukasika, Maryny Mazur, Anny Owsian, Katarzyny Smugarzewskiej i Piotra Szurka. Będzie ją można oglądać do 27 sierpnia br. Kuratorami wystawy są dr Lidia Głuchowska i dr hab. Radosław Czarkowski, prof. UZ.

Wernisaże odbyły się w ramach „Festiwalu niemiecko-serbołużycko-polskiego – Spotkanie i Dialog”, który jest finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia – Polska 2014-2020, celu „Europejska Współpraca Terytorialna” i Funduszu Małych Projektów Euroregionu Sprewa-Nysa-Bóbr.

Podczas otwarcia wystawy w Wendisches Museum, Ursula Nonnenmacher - Wicepremier Kraju Związkowego Brandenburgia, powiedziała: - Cottbus jest „tylko” jednym z przystanków wystawy, która gościła już w Budziszynie, a zawita jeszcze m.in. do Wrocławia i Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Szczególnie cieszy mnie ten wspólny sukces ponad granicami. Dziękuję wszystkim, dzięki którym wystawa mogła się odbyć. Wymagało to dużego wysiłku wielu osób, ale przede wszystkim serca! W Brandenburgii bardzo poważnie podchodzimy do swoich obowiązków wobec Serbołużyczan – nie dlatego, że musimy, ale przede wszystkim dlatego, że chcemy. Jest to dla nas tak ważne, że zapisaliśmy to w naszej konstytucji. Podobnie jak dobrą współpracę  i przyjaźń z naszymi sąsiadami w Polsce! Pod tym względem mamy dziś prawdziwe święto brandenbursko-serbołużycko-polskie! Wystawy z cyklu Hommage à Jan Buck będzie można również oglądać w Muzeum Miejskim we Wrocławiu (15.09–31.12.2023), w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze (2.02–5.05.2024) oraz w Muzeum Zamku i Twierdzy Senftenberg/Złym Komorowie (16.10.2024–5.01.2025). Towarzyszyć im będą sympozja badawcze.  Całość projektu została zainicjowana w minionym roku w Muzeum Serbołużyckim (Serbski Muzej) w Budziszynie i w Muzeum – Zakładzie Energetycznym Hórnikecy (Energiefabrik Knappenrode). Należy podkreślić, że na każdej z wystaw można było do tej pory, i można będzie w przyszłości, oglądać inne obrazy Jana Bucka, a artyści z Instytutu Sztuk Wizualnych UZ na każdą z nich również przygotowują nowe prace.

O roli sztuki w procesie integracji i współpracy ponad granicami mówił podczas otwarcia Radosław Brodzik, Dyrektor Biura Współpracy Zagranicznej i Europejskiej Współpracy Terytorialnej Urzędu Marszałkowskiego, który wystąpił  w imieniu Elżbiety Anny Polak Marszałek Województwa Lubuskiego: – Sztuka od wieków pomaga tworzyć więzi nie tylko między pokoleniami, lecz również między narodami. Kształtuje postawy współuczestnictwa i współdziałania, co w przypadku państw sąsiadujących ze sobą stanowi wartość nie do przecenienia. Działania środowisk twórczych są między innymi wyrazem troski o naszą przyszłość. Podkreślają jedność, szacunek do spuścizny kulturowej, dążenie do wspólnych celów. Przybliżają różne tradycje, postrzeganie świata, ale też pomagają zrozumieć innych, inspirują… Natomiast dr Markus Niggemann - Pełnomocnik ds. gospodarki finansowej, rozwoju gospodarczego i spraw społecznych miasta Cottbus w imieniu nadburmistrza miasta Cottbus/Chóśebuz, Tobiasa  Schicka nawiązał do początków naszych kontaktów – Życie i twórczość Jana Bucka dały impuls dzisiejszemu „Festiwalowi niemiecko-serbołużycko-polskiemu”. Istniejącą od 1975 roku współpracę miasta Cottbus  z miastem Zielona Góra oraz zapoczątkowaną w 2022 roku współpracę Brandenburskiej Politechniki Cottbus-Senftenberg i Uniwersytetu Zielonogórskiego postrzegam jako ważny fundament naszego dzisiejszego wydarzenia. Jestem szczególnie dumny, że nasze miasto Cottbus/Chóśebuz, jako partner wiodący, może realizować ten projekt wspólnie z Uniwersytetem Zielonogórskim, a konkretnie z Instytutem Sztuk Wizualnych.

Po wystawie obrazów Jana Bucka pt. Wszystko jest pejzażem oprowadzała gości Krystyna Kliem, kustoszka Wendisches Museum. Ona też wygłosiła na otwarciu laudację poświęconą malarzowi, który jak powiedziała […] jest uważany za twórcę modernizmu w łużyckiej sztuce i niewątpliwie jest jednym z najważniejszych współczesnych artystów, wywierającym wpływy daleko poza Łużycami. […] Uczestniczący w wernisażu w Wendisches Museum goście mieli również okazję uczestniczyć w wycieczce szlakiem miejsc ważnych dla Serbołużyczan, a syn Jana Bucka - Peter Buck - opowiedział o tryptyku poświęconym zwyczajom serbołużyckim, który instalował wraz ze swym ojcem.

Kolejnym  punktem programu było otwarcie wystawy dzieł artystów z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego „Hommage à Jan Buck (II): Widzieliśmy miejsce” w Alte Segeltuchfabrik/Starej Fabryce Płótna Żaglowego. Ekspozycję otworzył dr hab. Radosław Czarkowski, prof. UZ.

Podsumowaniem całodniowego wydarzenia było forum naukowe, które odbyło się w Kunsthalle Lausitz, gdzie zaprezentowano również drugą część retrospektywnej wystawy dzieł Jana Bucka. W panelu dyskusyjnym wzięli udział kuratorzy obu ekspozycji (w tym m.in. kierowniczka cyklu wystaw „Wszystko jest pejzażem. Serbołużycki malarz Jan Buck”, Christina Bogusz, dyrektorka Sorbisches Museum/Muzeum Serbołużyckiego w Budziszynie) oraz artyści z Cottbus – Hella Stoletzk i Jo Achermann – profesor rzeźby z Brandenburskiego Uniwersytetu Technicznego Cottbus-Senfenberg. Polskie środowisko naukowe reprezentowali dr Małgorzata Mieczkowska – historyk i politolożka z Uniwersytetu Szczecińskiego oraz prof. dr hab. Tomasz Jaworski z Instytutu Historii i dr Lidia Głuchowska z Instytutu Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Całość wydarzenia poprowadziła Anna Kossatz-Kosel, a moderował Herbert Schirmer.

Całemu wydarzeniu oprawę muzyczną zapewniły występy duetu folklorystycznego Šwicamica (Gerald Schön, Gerhard Paucker) oraz kwartetu jazzowego Instytutu Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego w składzie: Michał Nienadowski, Maja Kaczyńska, Hubert Łachacz i Zuzanna Rynio.

--

Zdjęcia: Mariola Nehrebecka, Marek Lalko

1. Muzeum Serbołużyckie

2. powitanie Kossatz-Kosel

3. Anna Kosajec-Koselowa

4. goście w Muzeum Serbołużyckim

5. goście: Justyna Michniuk EU, Piotr Buk, Christiane Bukec

6. Ursula Nonnenmacher

7. dr Markus Niggemann

8. Radoslaw Brodzik

9. prof. Paulina Komorowska-Birger

10. Christina Kliem - kuratorka

11. Zespół - Instytut Muzyki

12. Zespół - Instytut Muzyki

13. Zespół łużycki

14. hymn łużycki

15. zwiedzanie: Brodzik, Kliem, Kossatz-Kosel

16. wycieczka po Chociebużu

17. wycieczka po Chociebużu

18. Dawna Fabryka Płótna Żaglowego

19. otwarcie Hommage Czarkowski, Głuchowska

20. otwarcie Hommage Czarkowski, Głuchowska

21. otwarcie Hommage: uczestnicy

22. przed Kunsthalle Lausitz 

23. Kunsthalle Lausitz Forum

24. Kunsthalle Lausitz Forum

25. Forum: dr Lidia Głuchowska

26. Forum: prof. Tomasz Jaworski

27. Kunsthalle Lausitz Forum

Galeria zdjęć
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »