23 listopada 2015 r.
Europejskie Forum Studentów AEGEE-Zielona Góra serdecznie zaprasza do uczestnictwa w pierwszej prelekcji projektu „Wiedza - najlepsza z supermocy”.
W ramach tego przedsięwzięcia organizowane będą na Uniwersytecie Zielonogórskim wykłady otwarte. Będą to cykliczne spotkania przeznaczone dla studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców Zielonej Góry. Na comiesięcznych zebraniach pojawią się przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń oraz organizacji czy też osoby prywatne, które w istotny sposób przyczyniają się do rozwoju miasta, a także regionu..
Pierwszy wykład odbędzie się 24 listopada 2015 roku (wtorek) w Auli Uniwersyteckiej przy ul. Podgórnej 50 w godz. 10.00-12.00.
Prelegentami w tym dniu będą pracownicy Centrum Nauki Keplera oraz Planetarium Wenus, a także pracownicy Uniwersytetu Zielonogórskiego, dla których pasją jest astronomia.
Wykłady:
• Jak to działa, czyli kilka słów o nowoczesnych cyfrowych systemach planetaryjnych - mgr Agnieszka Zbanyszek - Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus
W klasycznym ujęciu Planetarium to miejsce lub urządzenie (projektor gwiazdowy) służące do odtwarzania wyglądu nieba w różnych szerokościach geograficznych oraz ruchów ciał niebieskich, a także zespół urządzeń i obiektów przeznaczonych do nauczania i popularyzacji astronomii. Dzisiaj słowo Planetarium używa się dla określenia obiektu, który jest wyposażony w salę i wysokiej klasy cyfrowe urządzenia do projekcji nieba oraz inne elementy pełniące różnorakie funkcje popularnonaukowe i edukacyjne.
• Astronomia fal grawitacyjnych - mgr Mateusz Wiśniewicz - Centrum Nauki Keplera - Planetarium Wenus
Na co dzień w obserwacjach astronomicznych wykorzystywane są fale elektromagnetyczne jako nośniki informacji o obiektach kosmicznych. Obserwacje od fal najdłuższych czyli fal radiowych, aż po fale najkrótsze - fale promieniowania gamma - dostarczają nam wiele ważnych i ciekawych informacji o strukturze i ewolucji obiektów astronomicznych.
W 1916 roku Albert Einstein dostarczył nam, dzięki swojej Ogólnej Teorii Względności, „nowe okno” na Wszechświat, fale grawitacyjne. Dzięki obserwacjom w falach grawitacyjnych, które są zaburzeniami samej czasoprzestrzeni będziemy mieli możliwość dostrzec sygnał w niezmienionej formie z najodleglejszych zakątków Wszechświata.
• Współczesne oblicza astronomii - mgr Magdalena Szkudlarek - doktorant - Wydział Fizyki i Astronomii UZ
mgr Agnieszka Zbanyszek - ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej – Specjalność: Optoelektronika i Fizyka Laserów. Przez kilka lat w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym zajmowała się popularyzacją astronomii i fizyki wśród dzieci i młodzieży. Współtworzyła i prowadziła projekcje astronomiczne oraz pokazy z różnych dziedzin: fizyki, geografii i przyrody, a także prowadziła Koła Astronomiczne dla dzieci. Obecnie zajmuje stanowisko Kierownika Administracji w Centrum Nauki Keplera – Planetarium Wenus w Zielonej Górze.
W wolnych chwilach dużo czyta – zwłaszcza literatury fantastycznej i science fiction, odwiedza Planetaria na świecie oraz jeździ konno.
mgr Mateusz Wiśniewicz - ukończył studia magisterskie na kierunku astrofizyka na Uniwersytecie Zielonogórskim. Aktualnie jest doktorantem 4-roku na UZ, gdzie zajmuje się astrofizyką relatywistyczną, a w szczególności dyskami akrecyjnymi wokół gwiazd neutronowych i czarnych dziur. W swoim dorobku naukowym posiada 4 publikacje recenzowane, w tym 3 o zasięgu międzynarodowym, staż w Obserwatorium Paryskim we Francji oraz w Centrum Astronomicznym Polskiej Akademii Nauk. Poza nauką oczywiście interesuje się innymi rzeczami. W wolnych chwilach podróżuje, fotografuje ale przede wszystkim robi to co jest jego pasją, tworzy muzykę elektroniczną.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »