Dziś Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych Prawem, zyskał odświeżone oblicze. Stare budynki to już przeszłość albowiem „Ptasi Azyl” otrzymał trzy nowe kondygnacje w pełni uzbrojone w media. W niedalekiej przyszłości pozwolą zaaranżować pomieszczenia: socjalne (dla personelu ośrodka oraz praktykantów i wolontariuszy), zabiegowe (niezbędne do leczenia i rehabilitacji), magazyn do przechowywania karmy, leków oraz innych preparatów oraz izolatorium dla rannych i chorych pacjentów. Wśród nich dominują ptaki. Ośrodek od początku swej działalności (2016 r.) przyjął ponad 800 zwierząt i może pochwalić się licznymi sukcesami zwieńczonymi wypuszczeniem ptaków na wolność. Zmianą wartą odnotowania jest zarazem fakt przeniesienia „Ptasiego Azylu” nieco wgłąb lasu, co wiąże się z rozbudową mini-zoo oraz zapewnieniem pacjentom spokoju i prawidłowych warunków do rekonwalescencji w leśnym zaciszu. Cały obiekt otoczony jest z zewnątrz ogrodzeniem, które zabezpieczy przebywających na terenie ośrodka pacjentów przed drapieżnikami.
Działalność Ośrodka wynika z pozytywnej decyzji wydanej przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska, upoważniającą do przetrzymywania i leczenia wskazanych gatunków chronionych. Od początku funkcjonowania „Ptasi Azyl” prowadzony jest przez Uniwersytet Zielonogórski, zatrudniający specjalistów pomagających pacjentom i przypisany jest do Ogrodu Botanicznego. Oprócz typowej rehabilitacji ptaków, pracownicy „Ptasiego Azylu” angażują się w edukację przyrodniczą, udzielając prelekcji w szkołach, czy objaśniając w mediach problematykę udzielania pomocy pierzastym przyjaciołom. Poruszane tematy to m.in.: pomoc zwierzętom podczas zimy (np. dokarmianie), jak zachowywać się wobec dzikich zwierząt (prawidłowe postawy), rehabilitacja i leczenie dzikich zwierząt – rola ośrodków rehabilitacji zwierząt w ochronie przyrody, biologia i behawior zwierząt (głównie ptaków), wieszanie budek lęgowych przy placówkach edukacyjnych, kontrole oraz czyszczenie budek w ramach spotkań z dziećmi/młodzieżą, wpływ kotów wychodzących/zdziczałych na różnorodność biologiczną, zanieczyszczenie środowiska, zmiany klimatu.
Koniecznym podkreślenia faktem jest, że „Ptasi Azyl” przyjmuje zwierzęta z całego województwa lubuskiego, nie tylko terenów i okolic miasta Zielona Góra. Obecna infrastruktura ośrodka nie zapewniała podstawowych potrzeb przy leczeniu i rehabilitacji osłabionych zwierząt – brak prądu, wody, ogrzewania. Dlatego modernizacja ośrodka jest niezwykle istotna, aby leczenie pacjentów było skuteczniejsze.
„Ptasi Azyl” współpracuje z innymi ośrodkami zajmującymi się pomocą dzikim zwierzętom oraz organizacjami, takimi jak: Komitet Ochrony Orłów, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Ośrodek „Klekusiowo”, Dzikie Zwierzęta w Potrzebie, Gruszętnik, Inicjatywa Dla Zwierząt, ale również z Lasami Państwowymi. Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych Prawem „Ptasi Azyl” mieści przy Ogrodzie Botanicznym UZ, przy ul. Botanicznej 50a w Zielonej Górze.
Przypomnijmy, że 22 sierpnia br. została podpisana umowa dotacji z Miastem Zielona Góra w ramach, której Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Zielonej Górze dofinansował to zadanie w wysokości 50% kosztów.
--
Zdjęcia: Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt Chronionych Prawem "Ptasi Azyl"; fot. R. Skrobania
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »