Instytut Sportu, Turystyki i Żywienia Uniwersytetu Zielonogórskiego zorganizował po raz pierwszy Dzień Turystyki pod hasłem Praca z pasją. Spotkanie miało przybliżyć możliwości pracy jaką można wykonywać po ukończeniu kierunku turystyka i rekreacja prowadzonym na Uniwersytecie Zielonogórskiem. W wydarzeniu wzięli udział studenci i uczniowie z kilku zielonogórskich szkół ponadpodstawowych.
Uczestnicy spotkania mieli okazję usłyszeć o tym, jak wygląda praca przewodnika turystycznego oraz jakie przygody i trudności przeżyli w dalekich zakątkach świata zaproszeni podróżnicy. Pierwsze spotkanie z Aleksandrą Czemko pt. Wyprawowe kalambury czyli jak uratować turystę, przybliżyło pracę pilota wycieczek po krajach obu Ameryk. Pani Aleksandra opowiadała o trudnych i ekstremalnych historiach, jakie przeżyła w swojej pracy. Gościem drugiego spotkania był Artur Wójcik, przewodnik sudecki, miłośnik gór i podróżnik, który w swoim wykładzie opowiadał o wyprawach po Patagonii. Ostatnim z prelegentów był Andrzej Górajek, żeglarz, który dotarł do 84°17’ szerokości geograficznej północnej pobijając światowy rekord Guinnessa w żegludze jachtem na północ. O tym wydarzeniu i wielu ciekawostkach opowiedział w swoim wystąpieniu pt. Jachtem po Arktyce.
Mamy nadzieję, że była to okazja nie tylko do posłuchania ciekawych osób, które pracują w turystyce i rekreacji. Nie tylko do poszerzenia horyzontów, ale też do zmiany takiego stereotypu, że turystykę i rekreację studiują tylko osoby, które nie wiedzą co z sobą zrobić w życiu. Turystyka i rekreacja to faktycznie obszar, w którym można realizować się zawodowo jak i prywatnie. Można rozwijać swoje pasje. Wtedy człowiek jest szczęśliwy, kiedy praca jest jednocześnie jego pasją - tłumaczyła dr Olga Mądrzak z Instytutu Sportu, Turystyki i Żywienia UZ.
Podczas wydarzenia zostały również ogłoszone wyniki konkursu "Podróże z pasją", na który napłynęło 130 fotografii od 60 uczestników. W konkursie wzięli udział studenci z prawie wszystkich wydziałów Uniwersytetu Zielonogórskiego oraz uczniowie z kilku szkół ponadpodstawowych. Zwyciężyła praca „Ponad chmurami – Pico Ruivo, Madera” autorstwa Barbary Maciejewskiej, studentki IV roku psychologii na UZ . Wyróżnienia otrzymali Olga Rosłanowska, studentka I roku fizjoterapii na UZ za pracę „Nadmorskie popołudnie – Świnoujście oraz Natalia Milczyńska, studentka I roku pielęgniarstwa na UZ za fotografię „Odbicie - Pałac w Radomierzycach”.
Na kierunku turystyka i rekreacja prowadzonym na Uniwersytecie Zielonogórskim studenci mają możliwość wybrania spośród specjalności: turystyka przygodowa, turystyka i organizacja wypoczynku, hotelarstwo.
Absolwenci kierunku uzyskają dobre przygotowanie teoretyczne i praktyczne do sprawowania różnorodnych funkcji zawodowych i obejmowania różnych stanowisk w sferze turystyki i rekreacji. Mogą uzyskać zatrudnienie w: biurach podróży, punktach informacji turystycznej, przewodnictwach miejskich, ośrodkach kultury, sportu i rekreacji, ośrodkach wypoczynkowych, uzdrowiskach i sanatoriach, instytucjach organizujących usługi turystyczne i rekreacyjne o profilu turystyki przygodowej, kwalifikowanej, stowarzyszeniach, fundacjach, mediach zajmujących się promocją regionów turystycznych, hotelach, pensjonatach, motelach, gospodarstwach agroturystycznych. Ponadto absolwenci uzyskają umiejętności pozwalających na prowadzenie własnej działalności gospodarczej w zakresie usług turystycznych.
Nauka na studiach stacjonarnych jak i niestacjonarnych trwa 3 lata i kończy się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »