Wykłady organizowane przez Lubuskie Towarzystwo Naukowe w ramach otwartych "Spotkań z Nauką" cieszą się coraz większa popularnością! W minioną środę, 22 listopada br., aula Biblioteki Uniwersyteckiej zapełniła się słuchaczami, którzy przyszli na wykład dr. hab. Jarosława Macały, prof. UZ z Instytutu Nauk o Polityce i Administracji, zatytułowany "Muzyka pop i geopolityka".
Nie tylko ciekawe, ale też niebezpieczne - jak się okazuje - są związki muzyki i polityki. Profesor Macała zilustrował je nagraniami, które przypomniały i pozwoliły na nowo - w kontekście geopolityki - zinterpretować kultowe utwory muzyki klasycznej i popularnej, takie jak np. Marsz Radetzky'ego czy Wind of Change grupy Scorpions.
Otwarte "Spotkania z Nauką", zapoczątkowane w roku 2017, mają charakter popularnonaukowy i są adresowane do szerokiej, nie tylko akademickiej, społeczności. Do wygłoszenia wykładu zapraszani są nowo przyjęci członkowie Lubuskiego Towarzystwa Naukowego. W ubiegłym roku mieliśmy okazję wysłuchać prof. dr hab. Dariusza Śnieżki, który miał wykład na temat grafomanii i dr Andrzeja Bucka, który mówił o dramacie lubuskim.
Dr hab. Jarosław Macała, prof. UZ jest historykiem i politologiem. Od roku 1998 pracuje w Instytucie Politologii, obecnym Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego. W latach 2013-2019 kierował Zakładem Polityki Publicznej Instytutu Politologii UZ, a w okresie 2016-2018 pełnił funkcję dyrektora Instytutu. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych (w latach 2012-2019 piastował funkcję prezesa Oddziału Lubuskiego PTNP), od roku 2007 należy do Polskiego Towarzystwa Geopolitycznego, od 2014 zasiada w Radzie Naukowej tego stowarzyszenia, zaś od 2019 kieruje Sekcją Geopolityki Krytycznej. Jego zainteresowania naukowe obejmują myśl polityczną, geopolitykę, ruchy społeczne, politologię religii oraz historię najnowszą. Opublikował ponad 150 prac naukowych, w tym kilka monografii: „Tylko ziemia się nie zmienia”. Wyobrażenia geopolityczne w polskiej muzyce popularnej po 1989 roku (2020); Między polityką idei a polityką interesu: życie polityczne II RP w myśli środowisk katolickich ( 2012); Polska katolicka w myśli politycznej II RP (2004 i 2005); Duszpasterstwo a narodowość wiernych: Kościół katolicki w diecezji katowickiej wobec mniejszości niemieckiej 1922-1939 (1999). Od wielu lat jest komentatorem politycznym na antenie Radia Zachód, w Radiu Index, „Gazecie Lubuskiej”, a także sporadycznie w innych lokalnych stacjach radiowych i telewizyjnych oraz w podcastach mediów ogólnopolskich. W ramach działalności popularyzującej naukę brał udział jako ekspert w dwóch filmach dokumentalnych reżyserowanych przez Piotra Kucińskiego i emitowanych w TVP Historia: „Atlas Niepodległości” z 2018 (YouTube) oraz „Morze Hallera” z 2020 (historia.tvp.pl).
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »