XIX Dzień Kultury Słowian Wschodnich już za nami. W imprezie zorganizowanej przez Koło Naukowe Rusycystów, 23 kwietnia, udział wzięli uczniowie z zaprzyjaźnionego LO im. Bolesława Prusa w Żarach (polsko-ukraińska grupa pod opieką Elżbiety Gesing), studenci filologii rosyjskiej, filologii angielskiej oraz wykładowcy. Imprezę uświetniła obecność dziekan Wydziału Humanistycznego prof. Małgorzaty Łuczyk oraz dyrektor Instytutu Neofilologii prof. Joanny Zawodniak, która dokonała uroczystego otwarcia. Słowo wstępne wygłosiła dr Nel Bielniak, opiekująca się KNR, która przypomniała historię DKSW, sięgającą 2005 roku.
W tym roku uczestnicy mieli okazję wysłuchania kilku interesujących wykładów i prelekcji. Julia Hasiuk-Zabłocka opowiedziała o zamiłowaniu naszych wschodnich sąsiadów do dywanów. Nasza językoznawczyni – dr Jolanta Fainstein – przeanalizowała różne zastosowanie koloru zielonego w opisach postaci literackich na przykładzie trzech noblistów: Iwana Bunina, Aleksandra Sołżenicyna i Michaiła Szołochowa. Anna Nalewajko zabrała słuchaczy w niezwykle pasjonującą podróż po Gruzji, którą sama miała okazję zwiedzić przed kilkoma tygodniami. Dr Jadwiga Gracla, literaturoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego, przybliżyła słuchaczom zmiany, jakie zaszły w teatrze w ostatnim stuleciu na przykładzie teatrów rosyjskiego, polskiego i ukraińskiego. Obchody zamknęło wystąpienie przewodniczącej KNR Marty Kędziory i jej zastępcy Tomasza Mielczarka, którzy wyjaśnili, czym jest homonimia międzyjęzykowa na przykładach polskich, rosyjskich, angielskich, niemieckich i czeskich.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »