Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

XV Konferencja Systemy Pomiarowe w Badaniach Naukowych i w Przemyśle SP’2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

W dniach 9 – 12 czerwca 2024 r. odbyła się w Ośrodku Wypoczynkowym „Leśnik” w Łagowie  XV Konferencja Naukowa „Systemy Pomiarowe w Badaniach Naukowych i w Przemyśle SP’2024”. Konferencję zorganizował Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.  Tegoroczna, jubileuszowa edycja konferencji odbyła się pod honorowym patronatem Ministra Nauki, Komisji Nauk Elektrycznych PAN Oddział w Poznaniu oraz Polskiego Towarzystwa Elektrotechniki Teoretycznej i Stosowanej.

Organizowana w cyklu dwuletnim konferencja o zasięgu ogólnopolskim już tradycyjnie jest miejscem prezentacji wyników prac badawczych w zakresie szeroko rozumianej tematyki dotyczącej systemów pomiarowych, prowadzonych w ośrodkach akademickich, instytutach badawczych i w przemyśle. Tematyka XV konferencji SP obejmowała zagadnienia teorii, konstrukcji i badania komputerowych systemów pomiarowych, w tym również zagadnienia z obszaru smart grid i smart metering, bezpieczeństwa w systemach pomiarowych oraz Internetu Rzeczy, zastosowań cyfrowego przetwarzania sygnałów w konstrukcji narzędzi pomiarowych, technikę sensorową, analizę metrologiczną przetworników i systemów pomiarowych, modelowanie i projektowanie systemów oraz przetwarzanie w chmurze i uczenie maszynowe.

W konferencji wzięło udział  łącznie 54 uczestników reprezentujących 10 krajowych ośrodków akademickich, krajowe i zagraniczne instytuty badawcze, w tym IHP-Instytut Leibniza dla Innowacyjnej Elektroniki z Frankfurtu nad Odrą, instytucje, w tym Główny Urząd Miar w Warszawie oraz firmy przemysłowe. Komitet Naukowy, po procesie recenzowania, zakwalifikował do programu konferencji 42 prace.

Konferencję otworzył Prorektor ds. Rozwoju i Finansów, prof. Andrzej Pieczyński, który w krótkim wystąpieniu przedstawił podstawowe informacje dotyczące aktualnej działalności Uniwersytetu oraz przekazał uczestnikom, w imieniu władz uczelni, życzenia owocnych obrad.

Obrady konferencji zorganizowano w dziesięciu sesjach tematycznych grupujących następujące zagadnienia: przetwarzanie sygnałów, Internet Rzeczy, pomiary dokładne, pomiary wielkości elektrycznych, pomiary wielkości nieelektrycznych oraz zastosowanie narzędzi informatycznych w systemach pomiarowych. Konferencję otworzyła sesja, w której przedstawiono dwa referaty przygotowane na zaproszenie organizatorów. Pierwszy z referatów pt. „Czujniki radarowe do zastosowań przemysłowych pracujące w paśmie sub-THz” przedstawił dr inż. Wojciech Dębski reprezentujący mającą siedzibę w Niemczech firmę  indie Semiconductor FFO GmbH. Drugi z referatów „Model menzurandu jako podstawa probabilistycznego opisu wyniku przetwarzania czasowych ciągów danych pomiarowych” przedstawiony został przez prof. dr. hab. inż. Jerzego Jakubca z Politechniki Śląskiej.

Wszystkie referaty  zakwalifikowane do programu konferencji, zostały opublikowane w zwartych Materiałach Konferencyjnych w formie książkowej, której wydawcą jest Uniwersytet Zielonogórski / Instytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki  (XV Konferencja Naukowa SP’2024 „Systemy Pomiarowe w Badaniach Naukowych i w Przemyśle”, Materiały Konferencyjne, ISBN 978-83-957716-4-4).

Podsumowując przebieg obrad konferencji członkowie jej Komitetu Naukowego podkreślili dobry poziom naukowy większości  prezentowanych referatów. Podkreślono również, że tradycyjnie już kameralny charakter konferencji daje możliwość prezentacji wszystkich referatów podczas sesji plenarnych, co m.in. stwarza dobre warunki do ich prezentacji i  sprzyja pogłębionej dyskusji z udziałem wszystkich jej uczestników. Ponadto przyjęto, że przedstawione referaty będą podstawą do opracowania przez autorów artykułów naukowych, które zostaną rekomendowane do opublikowania w czasopismach Metrology and Measurement Systems oraz Przegląd Elektrotechniczny. Ustalono również, że kolejna, XVI Konferencja zostanie zorganizowana w czerwcu 2026 roku w Łagowie.

Ryszard Rybski

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »