W dniach 27 listopada - 3 grudnia 2022 r. studenci UZ uczestniczyli w Polsko-Francusko-Niemieckim Kolokwium Studenckim, które odbywa się corocznie od 1990 roku, zgodnie z zasadą trójstronnej rotacji miejsca. W tym roku blisko 50 studentów germanistyki z Angers i Vechty oraz germanistyki i anglistyki z Zielonej Góry spędziło siedem interesujących dni w Frenswegen (Niemcy) i w Amsterdamie (Niderlandy). Cały pobyt miał z jednej strony jak zawsze charakter roboczy (25 godzin pracy studentów i opiekunów), z drugiej jednak strony został uświetniony atrakcjami, które miały nadać trzydziestoleciu naszego Kolokwium odpowiednią oprawę. Po ostatnim spotkaniu, które odbyło się w Brukseli w 2019 roku, planowano jubileuszowe Kolokwium, jednak pandemia uniemożliwiła ciągłość i w taki oto sposób dopiero w 2022 roku mogliśmy zrealizować nasze dawno oczekiwane przedsięwzięcie.
Na tegoroczną jubileuszową edycję zaplanowano piękny obiekt dawnego klasztoru Augustianów w Frenswegen oraz w Amsterdamie. Wybrany temat stał się inspiracją do dyskusji o idei europejskości zawartej w dokumentach źródłowych, jednak zasadniczy ciężar rozważań został oparty o problemy pojawiające się „tu i teraz”, z którymi mamy współcześnie do czynienia w bardzo wyrazisty sposób. Są to m. in. zmiany klimatyczne, problem integracji oraz napięć wynikających z postrzegania Europy jako pewnej jedności a interesami po-szczególnych grup etnicznych i narodowych. Skoncentrowano się bowiem na pracy nad tekstami, które nadały dyskusji dotyczącej europejskości, różne akcenty. Sama lektura i interpretacja tekstów umożliwiła nie tylko poszerzenie wiedzy i umiejętności posługiwania się językiem niemieckim przez polskich i francuskich studentów, ale także otworzyła możliwości trójnarodowej dyskusji na tematy społeczne, kulturowe i polityczne. Aspekt dydaktyczny odegrał we wspólnej pracy w mieszanych grupach polsko-francusko-niemieckich pierwszoplanową rolę.
W ramach tegorocznego spotkania umożliwiono studentom zwiedzanie interesującej wystawy w dawnej fabryce tkanin NINO w Nordhorn, gdzie w interaktywny sposób można było poznać historię tego miejsca i trendy modowe od czasów II Wojny Światowej po współczesność. Wielkim zainteresowaniem cieszył się spektakl w Wilminktheater w Enschede, gdzie obejrzano spektakl pod tytułem „Primisi” zespołu teatru tańca z Rotterdamu, poprzedzony teoretycznym wprowadzeniem w meandry sztuki nowoczesnej. Kulminacyjnym punktem XXX Kolokwium Studenckiego był jednak pobyt w Amsterdamie. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem, wizyta w domu Anne Frank oraz pobyt w Rijksmuseum z unikalną kolekcją sztuki, umożliwił podróż w czasie ze szczególnym akcentem na dzieła takich artystów jak Rembrandt czy Vermeer.
Zgodnie z tradycją, więcej informacji na temat tegorocznego Kolokwium znajdzie się niebawem w numerze Miesięcznika Społeczności Akademickiej.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »