10. Bieg dla transplantacji dotarł do mety - jak zawsze w szczytnym celu, ale tym razem również ze szczególnym sentymentem i symbolicznym znaczeniem. Mija bowiem 10 lat odkąd łączymy siły, by wesprzeć podopieczne Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka” – Annę i Martynę, które są po przeszczepie nerek. W tym roku zrobiliśmy to po raz kolejny - wyczerpaliśmy limit zapisów, zebraliśmy ponad 15000 zł i wyraziliśmy poparcie dla idei transplantacji!
Ta edycja to podsumowanie długiej, ale co najważniejsze zwycięskiej walki o życie i zdrowie. To też świadectwo Waszych wielkich serc otwartych na pomaganie i dbanie o siebie oraz innych, a także Waszej świadomości, jak wiele dobrego niesie za sobą transplantacja.
Jubileuszowa edycja okazała się sukcesem! Wspólnie stworzyliśmy pozytywną, rodzinną atmosferę, rywalizowaliśmy w duchu fair play i zadbaliśmy o swoje zdrowie. Symbolem spinającym wszystkie odsłony wydarzenia była tegoroczna szata graficzna, w której pojawiły się kolory z 9 poprzednich lat.
Gdy tylko poinformowaliśmy o otwarciu zapisów, pojawili się pierwsi chętni do wzięcia udziału. Zainteresowanie wydarzeniem rosło z każdym dniem, aż w ciągu zaledwie miesiąca skompletowaliśmy skład zawodników i zebraliśmy ponad 15000 zł na leczenie Anny i Martyny.
Po kilku latach odeszliśmy od formy zdalnej i spotkaliśmy się wszyscy razem w jednym dniu. 25 maja br. 300 osób pobiegło i pomaszerowało w naszych charytatywnych zawodach. Sygnał do rozpoczęcia wyścigu dała kanclerz UZ – Katarzyna Łasińska i tak w niedzielne przedpołudnie nastąpił historyczny moment, w którym zwodnicy po raz 10 przekroczyli linię startu w zielonogórskim Parku Poetów. Pierwsi z nich pokonali dystans 6 km w imponującym tempie, bo w nieco ponad 20 minut! Rekordzista pobił nawet swój zeszłoroczny wynik o kilkanaście sekund. Brawo!
Jednak to nie szybkość była najważniejsza, a sam gest i chęci. Każdy zawodnik włożył wysiłek w przemierzenie trasy, by duchowo wesprzeć dziewczyny po przeszczepie i symbolicznie powiedzieć „tak dla transplantacji”. Właśnie dlatego gratulacje należą się wszystkim. Na pamiątkę tego szlachetnego uczynku każdy otrzymał medal.
Gdy już wszyscy uczestnicy dotarli do mety, rozpoczęliśmy dekorację zwycięzców.
Biegaczki, które stanęły na podium to:
Za to wśród biegaczy główne lokaty zajęli:
Rok temu Michał Błoński wystartował w biegu za namową niepełnosprawnego kolegi i - jak przyznał - ze względu na ciekawą trasę, wysoki poziom organizacji i szczytny cel inicjatywy ponownie dołączył do wydarzenia.
Na scenie nagrodzono też najszybciej maszerujących zawodników, czyli Joannę Łukaszewicz oraz Krzysztofa Giergasza.
Nagrody odebrali także zwycięzcy challenge’u „Kroki dla transplantacji”, który rozstrzygnął się w mediach społecznościowych. Najlepsze wyniki „wychodzili”:
Na zakończenie nie zabrakło emocjonalnych podziękowań dla organizatorów, partnerów i sponsorów wydarzenia. Jeszcze raz przekazujemy wyrazy wdzięczności i docenienia za Wasze zaangażowanie we współtworzenie tak ważnego przedsięwzięcia!
Poza zebraniem środków dla potrzebujących dziewczyn, celem naszego przedsięwzięcia jest także promocja zdrowego stylu życia i profilaktyki zdrowotnej. Dlatego też wraz z uczelnianymi jednostkami i kołami naukowymi, a także partnerami i sponsorami przygotowaliśmy strefę skierowaną do wszystkich zielonogórzan i gości spoza naszego miasta.
Program obfitował bowiem w wiele atrakcji związanych ze zdrowiem, aktywnością i rekreacją, które można było znaleźć w części piknikowej i Miasteczku Zdrowia. Strefa ta tętniła życiem i przyciągała uwagę przez cały czas trwania wydarzenia.
Liczne badania, pomiary, konsultacje, porady zdrowotne i żywieniowe czy też masaże – uczestnicy mogli liczyć na te i inne korzyści, które pomogą im zadbać o siebie i swoich bliskich. Nie zabrakło też punktu, który przypominał o wadze zdrowia psychicznego! Co więcej, w myśl tematyki wydarzenia można było zarejestrować się jako dawca szpiku i organów.
Dodatkowo nasi goście mogli odpocząć w strefie relaksu, skosztować zdrowych przekąsek i napojów izotonicznych, a także wziąć udział w aktywnościach sportowych. Również dzieci z radością uczestniczyły w wydarzeniu, zarówno bawiąc się i grając, jak i ucząc się, np. udzielania pierwszej pomocy.
W międzyczasie można było wysłuchać rozmów prowadzonych przez Media Akademickie UZ w ramach programu pt. „Z transplantacją na TY”.
Jak sama nazwa wskazuje, ideą Biegu dla transplantacji jest okazanie poparcia dla transplantologii, jak również szerzenie wiedzy na jej temat, która wpłynie na pozytywne postrzeganie jej przez ludzi i rozwieje ich wątpliwości czy obawy. Bowiem jeden człowiek może ocalić wiele osób! Warto zatem zostać dawcą, zwłaszcza gdy samemu nie ma się nic do stracenia.
Najlepszym przykładem osób, którym przeszczep uratował życie, są główne bohaterki naszego przedsięwzięcia - Anna Maciaga oraz Martyna Sobieralska. W tym roku pojawiły się osobiście na wydarzeniu. Uśmiechnięte, promienne, pełne energii i wdzięczności za okazaną pomoc. Spotkanie to było szczególnym przeżyciem zarówno dla samych dziewczyn, jak i dla wszystkich, którzy wspierają je od lat.
Przede wszystkim to dziękuję wszystkim zgromadzonym tutaj, bo taki bieg jest bardzo ważny dla osób po transplantacji. Widzimy przez to, ile osób jest zaangażowanych w naszą chorobę i dzięki nim naprawdę jest dużo, dużo lepiej i bardzo nam pomagają – powiedziała Ania.
Jak wyjaśnia, dzięki lepszej kondycji zdrowotnej po przeszczepie mogła być obecna podczas 10. edycji biegu. W poprzednich latach zazwyczaj pobyt w szpitalu uniemożliwiał jej udział. Niezmiernie cieszymy się, że poświęcenie naszych biegaczy opłaciło się i dziewczyny w końcu mogły nam towarzyszyć!
Do naszego wydarzenia dołączyło wiele osób, nie tylko z Zielonej Góry i okolic, ale też spoza województwa lubuskiego, co oznacza, że nasza misja szerzenia idei transplantacji została wypełniona!
Świadczą o tym także wiadomości oraz oznaczenia w mediach społecznościowych od uczestników naszego przedsięwzięcia, którzy są zachwyceni jego przekazem i z całego serca je wspierają.
Oto kilka z reakcji, za które ogromnie dziękujemy!
Chciałem Wam podziękować za zorganizowanie tak wspaniałego wydarzenia jak Bieg dla transplantacji. Wiele to dla mnie znaczyło, ze względu na to że moja mama także czeka na przeszczep. Dla nas ten bieg miał wymiar symboliczny, gdzie ja sam postawiłem sobie indywidualny cel, żeby okazać wsparcie również mojej mamie. – Hubert A.
Sport był w moim życiu od zawsze. (…) Dopiero choroba i przeszczepienie nerki na długo mnie zatrzymały. Na początku tego roku dostałam zielone światło na aktywność fizyczną intensywniejszą niż spacery. Z pomocą mojej fizjoterapeutki znów zaczęłam się ruszać i powoli biegać. No to jestem, na pierwszym biegu od lat. Symbolicznie, na Biegu dla transplantacji organizowanym przez @uniwersytet.zgora. W Miasteczku Zdrowia, które towarzyszyło wydarzeniu, dałam sobie zrobić USG. Moja przeszczepiona nerka ma się świetnie, chyba też jest zadowolona z dzisiejszego biegu! :) Bardzo dziękuję @uniwersytet.zgora za piękne wydarzenie i świetną atmosferę! – Agnieszka M.
To nie wszystko! Z okazji obchodów jubileuszu Biegu dla transplantacji, jeszcze w tym roku w Parku Poetów stanie figurka Bachuski upamiętniająca nasze wydarzenie i przypominająca o znaczeniu transplantologii. Po wakacjach zostanie ogłoszony konkurs na jej imię.
Patron: Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
Organizatorzy: Uniwersytet Zielonogórski, Klub Uczelniany AZS UZ
Partnerzy: Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Nerka”, Biegostacja, Stowarzyszenie Pomocy Chorym Dzieciom „Liver”, Drużyna Szpiku, Zdrowo i komfortowo z 20tką, IFMSA-Poland Oddział Zielona Góra, Sztab Ratownictwa Zielona Góra
Sponsorzy: Decathlon, Strong Food, Oshee
Patron medialny: Media Akademickie UZ
Zadanie finansowane jest ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »