Szukaj pracownika/jednostki

Aktualności

Zakochaj się w inżynierii środowiska – pod takim hasłem Instytut Inżynierii Środowiska zorganizował Dni Otwarte

17.02.2020

 

17 lutego 2020 r.


 

W dniach 12 – 13 lutego 2020 r. w Instytucie Inżynierii Środowiska Uniwersytetu Zielonogórskiego odbyły się DNI OTWARTE ZAKOCHAJ SIĘ W INŻYNIERII ŚRODOWISKA.

 

W wydarzeniu uczestniczyło ponad 120 uczniów szkół średnich z Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego, studenci oraz pracownicy Instytutu. Partnerem wydarzenia była firma GROHE - wiodący na świecie producent armatury sanitarnej. Pierwszym punktem programu był wykład wprowadzający Od pomysłu do projektu - studia na kierunku Inżynieria Środowiska. Następnie uczniowie mogli wysłuchać dwóch interesujących wykładów o bardzo aktualnej tematyce: Nieznane życie odpadów opakowaniowych, który wygłosił prof. dr hab. inż. Andrzej Jędrczak oraz Smog - wyzwanie teraźniejszości, wygłoszony przez dr inż. Piotra Ziembickiego.

 

Po wykładach uczniowie wzięli udział w następujących warsztatach:

1. OCZYSZCZANIE WODY - warsztaty w pracowni chemicznej, które obejmowały proces koagulacji i filtracji wody, oznaczenia wybranych parametrów fizyczno-chemicznych wody, obsługa sprzętu laboratoryjnego.

 2. ENERGIA Z ODPADÓW KOMUNALNYCH - warsztaty w pracowni biotechnologicznej. Podczas warsztatów wykonano pomiar ilości i składu biogazu z procesu fermentacji odpadów komunalnych.

3. SKAŁY I MINERAŁY - MAGIA KAMIENI - warsztaty w pracowni geologii i geomorfologii,   które obejmowały rozpoznawanie skał i minerałów, ich charakterystyka i zastosowanie.

4. GRZYBY PLEŚNIOWE W BUDOWNICTWIE MIESZKANIOWYM - warsztaty w pracowni biologicznej, które obejmowały obserwacja pod mikroskopem stereoskopowym hodowli grzybów pleśniowych z obiektów budowlanych i ich klasyfikacja.

5. TECHNOSOLE GLEBĄ 2020 - warsztaty w pracowni ochrony i rekultywacji gleb, podczas których przeprowadzono badanie właściwości gleb miejskich i domieszek antropogenicznych.

6. INSTALACJE W TRZECH WYMIARACH - warsztaty komputerowe, podczas których uczniowie zapoznali się z wizualizacją projektów instalacji w trzech wymiarach oraz  wspomaganiem projektowania instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych i wentylacyjnych skoordynowane z projektami branży budowlanej. 

7. EPANET - warsztaty komputerowe, które pokazały uczniom wspomaganie projektowania sieci wodociągowych oraz wizualizacje wyników obliczeń.

8. QUIZ: „CZY BĘDZIESZ DOBRYM INŻYNIEREM?” - quiz z nagrodami.

 

W ramach MOBILNEJ AKADEMII GROHE odbyły się warsztaty techniczne i prezentacje produktów oraz nowoczesnych technologii sanitarnych na pokładzie GROHE Truck’a, który zaparkował przy Instytucie Inżynierii Środowiska.

 

 


Galeria zdjeć z Dnia Otwartego. Fot. dr inż. Anita Jakubaszek.

 


11.JPG
12.JPG
14.JPG
2.JPG
3.jpg
4.jpg
7.JPG
8.JPG
9.JPG
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »