8 października 2021
Znamy już zwycięzców II edycji konkursu „Klakson – Impuls do Innowacji” organizowanego przez Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Komisja konkursowa zdecydowała o dofinansowaniu następujących projektów kół naukowych działających na Uniwersytecie Zielonogórskim:
1 . Koło Naukowe Inżynierii Kosmicznej UZ
Projekt: Przedwdrożeniowe prace koncepcyjne w zakresie systemów nawigacyjnych i łącznościowych dla projektu łazika autonomicznego.
Opiekunem koła jest prof. dr hab. inż. Mirosław Galicki
Projekt ma na celu przedwdrożeniowe, koncepcyjne oraz wstępne rozeznanie możliwości wykorzystania poszczególnych systemów nawigacji i łączności w oparciu o autonomiczną platformę jezdną. Koło Naukowe dysponuje wstępnym prototypem platformy mobilnej, nad którą systematycznie pracuje. Na platformę składają się: czterokołowy układ jezdny zasilany niezależnie silnikami bezszczotkowymi, układ zawieszenia oparty na prostym układzie rocker-bogie, rama centralna, w której znajduję się układ zasilania oraz elementy elektroniki sterującej. Obecnie platforma jest zdolna do wykonywania prostych manewrów. Traktowana jest jako wstępny prototyp i poligon doświadczalny w drodze do budowy pełnoskalowego łazika marsjańskiego. Celem w perspektywie kolejnych 2 lat jest budowa w pełni autonomicznego łazika, który zmierzy się z konstrukcjami najlepszych drużyn Europy podczas European Rover Challenge (ERC). To największe wydarzenie robotyczno-kosmiczne w Europie skierowane do świata nauki i biznesu, sektora nowych technologii oraz szerokiej publiczności.
2. Studenckie Koło naukowe MedCare
Projekt:Optymalizacja składu chemicznego oraz modyfikacja postaci innowacyjnych biodegradowalnych opatrunków hydrożelowych dla regeneracji skóry o nazwie Advanced Hydrogel System for Skin AHS4S.
Opiekunem koła jest dr inż. Agnieszka Kaczmarek-Pawelska.
Projekt jest kontynuacją prac nad opatrunkami hydrożelowymi, które zostały opracowane przez zespół projektowy w ramach projektu realizowanego w procesie preinkubacji start-upu Selkis Sp. z o.o. na platformie inwestycyjnej Unicorn Hub. Założyciele Selskis Sp. z o.o. są jednocześnie członkami Koła Naukowego MedCAre. Prowadzone dotychczas prace doprowadziły do wytworzenia serii prototypów opatrunków w formie płatów hydrożelowych oraz demonstracji opracowanego prototypu w otoczeniu operacyjnym (stopień gotowości technologicznej 7). Głównym celem projektu jest przeprowadzenie prac badawczych nad optymalizacją składu chemicznego. procesu wytwarzania oraz postaci (opatrunki w formie płatów oraz w aerozolu) opatrunków hydrożelowych biodegradowalnych. Główną zaletą proponowanych opatrunków jest wykorzystanie do ich wytworzenia materiałów w pełni degradowanych i bezpiecznych dla środowiska skóry jak i biologicznego. W opatrunkach wykorzystywany jest głównie alginian sodu pozyskiwany z alg brunatnych oraz folie biodegradowalne dostępne na rynku. Opatrunki przeznaczone są dla osób ze zmianami dermatologicznymi skry, ale również dla osób, które poddały się zabiegowi tatuowania. Produkty skierowane będą zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.
3. Koła Naukowe Dev&Games
Projekt: Rapid 3D Flow.
Opiekunem koła jest dr hab. inż. Marek Sawerwein
Celem projektu jest opracowanie rozwiązania w postaci linii do szybkiego prototypowania w zakresie techn. przyrostowych oraz digitalizacji obiektów 3D na potrzeby środowisk wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Zostanie opracowane autorskie rozwiązanie integrujące moduł skanera cyfrowego 3D oraz moduł drukarki przestrzennej. Integracja zostanie zrealizowana na poziomie przetwarzanych danych pozyskanych ze skanera do odpowiednich formatów danych potrzebnych do dalszej obróbki. Powstałe oprogramowanie będzie miało możliwość integracji ze środowiskami do wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz np. systemów tworzenia gier za pomocą popularnych plików wymiany danych, w tym także systemów open source. Innowacyjność projektu o zasięgu międzynarodowym wskazuje na duże możliwości komercjalizacji rozwiązania. Rozwiązanie będzie szczególnie istotne dla gałęzi przemysłu wymagających szybkiego prototypowania na podstawie istniejących rzeczywistych modeli lub modeli opracowanych w formie cyfrowej.
4. Akademicki Związek Motorowy
Projekt: Innowacyjne stanowisko do testowania silników małej mocy.
Opiekunem koła jest mgr inż. Zdzisław Wałęga
Celem projektu jest budowa obciążeniowej hamowni silnikowej do badania parametrów pracy jednocylindrowych silników spalinowych o małej mocy (15KW), a w szczególności silników wysokoprężnych Yanmar oraz John Debre. Na stanowisku możliwe będzie wyznaczanie charakterystyki zewnętrznej silnika, tzn. zależności maksymalnego momentu obrotowego i maksymalnej mocy silnika, obciążonego hamulcem elektrycznym. N rynku brak jest hamowni silnikowych o malej mocy. Zaprojektowane i wykonane w ramach projektu stanowisko będzie unikatowym urządzeniem do badań silników jednocylindrowych w regionie. Dzięki w/w urządzeniu będzie możliwość opracowania nowych rozwiązań dla branży motoryzacyjnej.
„Klakson – Impuls do Innowacji” jest konkursem na najlepsze innowacyjne projekty. Konkurs skierowany jest do studentów zrzeszonych, w działających na Uniwersytecie Zielonogórskim, kołach naukowych. Wsparcie finansowe uzyskują projekty o dużym potencjale komercjalizacyjnym z zakresu: zielonych innowacji, zdrowia i jakości życia, technologii przemysłowych, usług, ICT, oraz innych.
W efekcie wsparcia powstaną innowacyjne rozwiązania i wynalazki. Dodatkowo konkurs umożliwia młodym ludziom wzbogacenie studiowania o aspekt przedsiębiorczości oraz zdobycia praktycznego doświadczenia, które może zaprocentować w dalszym życiu.
Konkurs realizowany jest przez Uniwersytet Zielonogórski przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego. Środki umożliwią w najbliższym czasie realizację własnej idei i rozwoju osobistego.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »