21 stycznia 2025 roku w Auli Uniwersytetu Zielonogórskiego przy ul. Podgórnej 50 odbędzie się koncert "All That Jazz" z okazji 20-lecia kierunku Jazz i muzyka estradowa, który jest prowadzony na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Na koncercie "All That Jazz" wystąpią m.in. wykładowcy, studenci i absolwenci kierunku. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania dorobku 20-letniej działalności edukacyjnej, której owocem są niezwykłe twórcze osobowości wśród młodych polskich muzyków jazzowych. W autorskich opracowaniach usłyszymy kompozycje własne i standardy w zróżnicowanych składach: formy kameralne, comba, warsztat wokalny, big band.
20-lecie Jime
Kierunek Jazz i muzyka estradowa (studia licencjackie) został powołany w Instytucie Muzyki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego w 2004 roku. Od 2022 roku ofertę edukacyjną dopełniły studia magisterskie. Program nauczania obejmuje zajęcia teoretyczne oraz szeroki wybór zajęć praktycznych, w zakresie m.in. gry na instrumentach, śpiewu, kompozycji i aranżacji.
Kierunek jazz i muzyka estradowa jest jednym z kilkunastu kierunków w Polsce o podobnym profilu kształcenia. Co roku przybywają studenci niemal z całego kraju, którzy chcą poszerzać swoją wiedzę i umiejętności pod okiem doświadczonych pedagogów. Jako zaletę studiowania w Zielonej Górze studenci wskazują często na zajęcia związane z grą zespołową w uniwersyteckim big bandzie – orkiestrą, która dała początek wszelkim działaniom edukacyjnym w zakresie jazzu w Zielonej Górze, działaniom których zwieńczeniem było powołanie 20 lat temu kierunku jazz i muzyka estradowa.
Wielu absolwentów kontynuowało naukę na studiach magisterskich w akademiach muzycznych w Polsce, a także na studiach za granicą. Absolwenci zielonogórskiego kierunku jazzowego dzisiaj są muzykami profesjonalnymi, aktywnie biorą udział w życiu muzycznym, są liderami swoich zespołów, również liderami kilku big bandów działających w Polsce, z powodzeniem realizują swoje autorskie projekty muzyczne, są też nauczycielami muzyki (w specjalności muzyka jazzowa) w różnych instytucjach, powracają także do Zielonej Góry i pracują obecnie jako wykładowcy w Instytucie Muzyki. Owocem ich twórczej pracy są liczne koncerty, współpraca ze znanymi muzykami polskiej i zagranicznej sceny muzycznej, dorobek fonograficzny. Są obecni na rynku muzycznym, odnoszą sukcesy na festiwalach i konkursach.
Obecnie wykładowcy związani z jazzowym kierunkiem prowadzą badania naukowe w zakresie wykonawstwa i interpretacji muzyki jazzowej, a także działalności wybitnych artystów jazzowych.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »