Uniwersytet Zielonogórski i Galeria Rektorat im. Zenona Polusa zapraszają na wernisaż wystawy Odbicia czasu historii Izabeli Rudzkiej, który odbędzie się 3 marca br. o godz. 13:00 w Galerii Rekotra przy ul. Licealnej 9.
Wystawa będzie czynna do 31 marca 2023 r., od poniedziałku do piątku w godz. 11:00-15:00.
Malarstwo, to dla Izy Rudzkiej nieskrępowane w niczym działanie. W swoich obserwacjach znajduje wątek wspólny dla koloru i światła. Znajduje wspólną płaszczyznę porozumienia. Równoważy i harmonizuje. Jest skupiona w swym myśleniu i powoli syntetyzuje pojawiającą się twórczą myśl. Prace malarskie są otwarte, pełne gestu dopełniającego przestrzeń. Odnajdujemy w nich swobodną grę koloru, formy i materii. Akt odbioru jej malarstwa, jest aktem pełnym imaginacji. To próba rekonstrukcji świata zobaczonego w jednej chwili, podczas podroży, przejazdem…
W swoich kompozycjach jest liryczna, ocenia i analizuje doznania, by potem uporządkować je i sprecyzować na powierzchni płótna. Łączy formy geometryczne, buduje z nich materię malarską, kształtuje precyzyjne wypowiedzi.
Zainteresowania Izy Rudzkiej w obrębie sztuki wybiegają poza tradycyjnie pojęte rozważania malarskie, Iza jest badaczką wielu problemów, idei przedmiotu rozgrywającego się na płaszczyźnie, który konsekwentnie konstruuje całość. Przekształca wrażenia w strukturę dzieła. Poszukuje idei dla przedmiotu intencjonalnego.
Istotnym dla niej jest fizyczne podłoże, materiał, z którego dzieło pochodzi, dzięki któremu możemy mówić, że obraz w trakcie aktu twórczego, niejako dematerializuje się, a materialna staje się wizja, koncepcja, rozstrzygnięcie. Autorka czerpie inspiracje z rzeczywistości, z tego co Ją otacza a wrażenia upraszcza i syntetyzuje do prostej formy plastycznej. Proces malarski, to w tym wypadku proces otwarty, pozwala na wielowarstwowe podejście do rozwiązań na płaszczyźnie płótna, wymaga ciągłego zaangażowania twórczego.
Przekłada na język barw i kształtów nie do końca sprecyzowane odczucia dotyczące rzeczywistości, które to stanowią spójną, zakodowaną wypowiedź. Rozumienie i odczuwanie zawsze zachodzi równocześnie i sprawia, że odbieramy to, co widzimy jako całość. Dla Izy malarstwo to sposób bycia, naturalne środowisko (…)
Magdalena Gryska
IZABELA RUDZKA- biografia artystyczna
Urodziła się w 1964 w Poznaniu. W latach 1984-89 studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u Prof. Magdaleny Abakanowicz na poznańskiej ASP. W 2011 roku uzyskała stopień doktora sztuki na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Obecnie pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tym wydziale prowadzi pracownię malarstwa oraz zajęcia z przedmiotu projekty twórcze. Izabela Rudzka jest aktywną malarką i kuratorem sztuki. Projektuje obiekty szklane w Murano, niedaleko Wenecji we Włoszech. Od 1998 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia jako projektantka kostiumów i scenografii. Jest autorką projektów artystycznych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech. W latach 2010-2017 prowadziła w Poznaniu przestrzeń dla myśli i sztuki Think Art- Myślenie Sztuką, niezależną przestrzeń której celem była prezentacja indywidualnych i awangardowych postaw twórczych współczesnych artystów. W latach 2018 i 2022 otrzymała roczne stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację autorskich projektów artystycznych.
Celem działań artystycznych Izabeli Rudzkiej jest zwrócenie uwagi na siłę synergii w kompleksowym poznaniu przez człowieka otaczającego go świata oraz propagowanie wspólnego początku nauki i sztuki w tym poznaniu. W malarstwie zajmuje się poszukiwaniem synergii nauki i sztuki, ale także spójności sztuki i natury. Jej najnowsze obrazy to spojrzenie w warstwę teraźniejszości poprzez przeszłość w odniesieniu do siły historycznych wydarzeń i postaw. W realizacjach malarskich używa innowacyjnych, własnych technik malarskich opartych na poszukiwaniach ekspresji koloru w strukturach barwnych. Technologiczna fakturalność jej obrazów staje się symbolem nawarstwień jakie przynosi nam życie.
Wybrane wystawy indywidualne:
2023- Osobliwość przestrzeni. Malarstwo- Ostrowskie Centrum Kultury, Ostrów Wlkp.
2022- Odbicia czasu historii- malarski przekaz pejzażu tożsamości narodowej, projekt artystyczny, realizacja w województwach śląskim i opolskim : MDK Giszowiec, Katowice; CINiBA, Katowice; Galeria pod Sztrychem, Bytom; MBP, Chorzów; Galeria Foucaulta, CNT Gliwice; LOKiR i GBP, Leśnica; MBP, Kędzierzyn- Koźle; MBP, Wodzisław Śląski.
2022- Space and Time in the Painting Depiction of History. Poznan- Nis,Universitet of Nis, Faculty of Art Gallery, Nis, Serbia
2022- Raum Und Zeit in der malerischen Darstellung der Geschichte.Kunstspeicher Friedersdorf, Friedersdor, Niemcy
2022- Wirus Sztuki, Vinci Art Gallery, Poznań
2021-Pejzaże. Malarstwo, Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego , Kalisz
2019- Kostium i obraz, czyli 55 zdarzeń. Retrospektywna wystawa malarstwa i kostiumów teatralnych. Teatr Ósmego Dnia, Poznań
2019- Przestrzeń i czas w malarski przekazie historii. Wystawa projektu artystyczno- naukowego związanego z obchodami 100-lecia Powstania Wielkopolskiego 1918-19, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Poznań
2018 – Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii- Nowe Kramsko 1918-2018, Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra
2018 - Czas i jego przekazy, malarstwo, RKŚiG „ Łaźnia”, Radom
2018 - Przekazy czasu, malarstwo, Galeria Wydziału Sztuki UP, Kraków
2018 - Struktura Przestrzeni, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, Konin
2017 – Gemalt im Firmament- die Textur des Weltraumes, malarstwo, Galerie im Kastenmeiers, Drezno, Niemcy
2016- Timeless, malarstwo, Uniwersytet Akif Ersoy, Burdur, Turcja
2016 Przekazy Horyzontów, malarstwo, Think Art, Poznań
2016- Przestrzeń Percepcji, malarstwo, Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Wydział Biologii UAM, Poznań
2015- Entrance- Between – Exit, malarstwo i rzeźby szklane Murano, Galeria Sztuki Współczesnej Winda, Kielce
2014- Punkt widzenia, malarstwo i obiekty szklane Murano Glass, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz
2013- Geny Błękitu, malarstwo i obiekty szklane Murano. Galeria CKiS Wieża Ciśnień, Konin
2007 - Venice between old symbols and new expressions, malarstwo i obiekty szklane, Berengo Collection ,Wenecja, Włochy
Udział w wybranych wystawach zbiorowych:
2023- Niweidzialne mosty, Atelier WIMAR, Łazęga Poznańska,Poznań
2022- Invisible Bridges, Oderberge Gallery, Lebus, Niemcy
2022- Akademicy Współczesności, Polswiss Art, Warszawa
2021- Friends II, Sztuka na Granicy- Kunst an der Grenze, Oderberge Lebus Gallery, Lebus, Niemcy
2021- Kaliskie Biennale Sztuki A-kumulacje 2021, Galeria Sztuki im. Jana Tarasina, Kalisz
2019 – Friends, Sztuka na Granicy III- Kunst an der Grenze, Kunstspeicher, Firedersdorf, Niemcy
2018- Tożsamość Miejsca, Galeria Wieża Ciśnień, CKiS, Konin
2018- Wolność. Wystawa poplenerowa, Tarce. Muzeum Regionalne, Jarocin
2018 – Re- Konstrukcje, Galeria Sztuki im. J. Tarasina, Kalisz
2018 – Sztuka na Granicy II - Kunst an der Grenze, Kunstspeicher, Firedersdorf, Niemcy
2017 – A-Kumulacje, Kaliskie Biennale Sztuki 2017, Galeria Sztuki im. J. Tarasina, Kalisz
2016- Poza Poznaniem, Galeria Arsenał, Poznań
2016- Synteza Sztuk, Galeria BWA, Bydgoszcz
2014- Mosty Sztuki, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz
2014- 4 Międzynarodowe Biennale Obrazu Łódź 2014, Muzeum Włókiennictwa , Łódź
2013- Saatchi Screen Project, Prezentacja obrazu „Flying Sofa/Fruwająca Kanapa”, Saatchi Gallery, Londyn
2008 - Fresh Glass. Wenecja-Poznań obiecujący związek, Galeria Miejska „Arsenał”, Poznań
- Glass Bridge (Murano Glass,)1. Mediations Biennale, Muzeum Narodowe Poznań.
Wybrane autorskie projekty artystyczne
2022 - „Odbicia czasu historii- malarski przekaz pejzażu tożsamości narodowej. Górny Śląsk”. Roczne stypendium twórcze MKiDN.
2018 - „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii” Twórcze upamiętnienie Powstania Wielkopolskiego 1918-19 i malarska rejestracja pejzażu historii. Roczne stypendium twórcze MKiDN.
2015 - Projekt artystyczno-naukowy inspirowany strukturą i funkcjami RNA –„Artyzm Natury, Geneza Subtelności. Synergia tworzy całość.” Etap 2 „Przestrzeń Percepcji”- realizacja na Wydziale Biologii UAM w Poznaniu - dla KNOW RNA i IBMiB w Poznaniu. Collegium Biologicum UAM, Poznań.
2013/2014 – Projekt artystyczno-naukowy inspirowany strukturą i funkcjami RNA –„Artyzm Natury, Geneza Subtelności. Synergia tworzy całość.” Etap 1 Przekaz Czasu” Autorski Projekt artystyczno naukowy we współpracy z Wydziałem Biologii UAM, IBMiB, Krajowy Naukowy Ośrodek Wiodący KNOW RNA Realizacja malarstwa wielkoformatowego. Collegium Biologicum, Poznań.
2010 – „Think Art – Myślenie Sztuką” zainicjowanie przestrzeni dla Myśli i Sztuki w Poznaniu. W ramach projektu odbyło się min. 28 wystaw promujących malarstwo współczesne artystów z kraju i z zagranicy.
2008 – „Wenecja – Poznań. Obiecujący związek”. Projekt wymiany kulturalnej pomiędzy miastami Poznań i Wenecja. W ramach projektu: realizacja rzeźb szklanych w hucie Berengo Studio na Murano, organizacja i kuratorstwo 2 wystaw zbiorowych prezentujących współczesne szkło artystyczne z Murano wraz z rzeźbami szklanymi artystów z Poznania zrealizowanymi w hutach na Murano (Fresh Glass, Galeria Arsenał, Poznań; Glass Bridge, Mediations Biennale, Muzeum Sztuk Użytkowych, Poznań).
2004 – „China. Yesterday, Today and Tomorrow. Art passage through time, space and thought”. Projekt realizacji malarstwa i obiektów przestrzennych dla przestrzeni miejskiej w Szanghaju. Podróże artystyczne do Chin w latach 2004-2007.
Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »