Szukaj pracownika/jednostki

Kalendarz

Otwarcie wystawy z cyklu BOX SYMPTOM prof. Tomasza Barczyka

Data: 25.10 - 31.12.2024
Miejsce wydarzenia: ul. Wiśniowa 10
Godzina: 11:00 - 15:00
Organizator: Galeria Grafiki Biblioteki Sztuki UZ
Cena wejścia: za darmo
Kategoria: Kandydaci, Partnerzy, Pracownicy, Studenci
Przejdź do kalendarza Zapisz w kalendarzu Zapisz w kalendarzu Google pokaż na mapie

tomasz_barczyk_box011_litografia_70x100-1.jpgGaleria Grafiki Biblioteki Sztuki UZ zaprasza na otwarcie wystawy prof. Tomasza Barczyka z Katedry Grafiki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Artysta zaprezentuje prace z cyklu BOX SYMPTOM wykonane w technice litografii, drzeworytu i linorytu. Kuratorzy wystawy dr Janina Wallis i prof. Andrzej Bobrowski.

Wernisaż wystawy 25.10.2024 r. o godz. 11.00.

Wystawa czynna 25.10 – 31.12.2024 r.

Serdecznie zapraszamy.

grafika: Tomasz Barczyk, BOX 011, litografia, 70 x 100 cm

BOX SYMPTOM to cykl prac, który wyewoluował z wcześniejszej drogi twórczej Tomasza Barczyka. Łączy w sobie dwa aspekty od dawna pojawiające się w grafikach i obrazach artysty. Pierwszy jest elementem geometryczno-konstrukcyjnym, a drugi wynika z poezji automatycznej i idei pisma jako śladu na płaszczyźnie, czy wręcz pisania jako rysowania. Oba składniki kreują harmonijne kompozycje wykorzystujące również wątek optyczny. Minimalizm i głównie wąska paleta kolorystyczna ograniczająca się do czerni, bieli, szarości i złota ma ułatwić proces metafizycznego studiowania czystego obrazu pozbawionego oczywistej treści. W tym procesie sztuka jest intelektualną grą, która balansuje na styku myśli i wyobraźni, a idea sześcianu/boxu ma ułatwić patrzącemu wgląd w nieograniczone abstrakcyjne przestrzenie. Z cyklu wyłoniła się seria ANTIQUE BOX, w której pojawia się cytat z antycznej rzeźby w aksonometrycznym anturażu.


Tomasz Barczyk urodził się w 1975 roku w Chełmie. Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. C. K. Norwida w Lublinie ukończył w 1995 na specjalności snycerstwo. Studia w latach 1996–2001 na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na Kierunku Grafika. Dyplom z wyróżnieniem w 2001 roku w Pracowni Wypukłodruku. Uhonorowany Medalem Tymona Niesiołowskiego za najlepszy dyplom artystyczny. Od 2002 wykładowca w Katedrze Grafiki w macierzystej uczelni w Toruniu, obecnie na stanowisku profesora uczelni. Twórczość w zakresie malarstwa, grafiki artystycznej (litografia, drzeworyt), zajmuje się również wizualną poezją automatyczną.
Jego prace znajdują się m.in. w zbiorach publicznych Galerii 72 Muzeum w Chełmie, Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu, Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowego w Toruniu, oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

W dorobku artystycznym ma kilkanaście wystaw indywidualnych, np.: Galeria 72, Chełm; Wozownia Toruń; Galeria Spodki Białystok; Farbiarnia Warszawa i ponad 200 zbiorowych, np.: VII Piotrkowskie Biennale Sztuki, Piotrków Trybunalski, 2023; Galeria 72 – 50 lat kształtowania przestrzeni dla sztuki – 1972–2022, Chełm, 2022; III Międzynarodowe Triennale Litografii – Litho-Kielce, BWA, Kielce, 2022; Odmienne postawy – cztery przestrzenie. Mistrzowie współczesności z kolekcji Galerii 72, Chełm, 2020; 2019 Ulsan International Woodcut Biennale, Ulsan, Korea Płd.; Międzynarodowe Triennale Grafiki KOLOR W GRAFICE, Toruń.

Laureat wielu konkursów, np.: 1. Nagroda na XIII Quadriennale Drzeworytu i Linorytu Polskiego, Olsztyn, 2023; medal honorowy za najlepszy zestaw prac graficznych na XXVIII Międzynarodowym Biennale Ekslibrisu Współczesnego, Malbork, 2023; Nagroda na XIV Międzynarodowym Konkursie im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra 2018; Nagroda Specjalna, Pomorska Grafika Roku, Gdańskie Towarzystwo Przyjaciół Sztuki, Gdańsk 2017; wyróżnienie XII Konkurs im. Józefa Gielniaka, Jelenia Góra 2013; wyróżnienie X Quadriennale drzeworytu i linorytu polskiego, BWA Olsztyn 2011; wyróżnienie – Triennale Grafiki Polskiej, Katowice 2009.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »