Logo Uniwersytetu Zielonogórskiego

Sport i rekreacja

Zielona Góra ma świetnie rozwiniętą infrastrukturę sportową, która umożliwia uprawianie wielu dyscyplin sportowych, zarówno indywidualnych, jak i drużynowych. Na bazę sportową naszego miasta składają się obiekty ogólnodostępne (m.in. siłownie, boiska, baseny i korty) oraz hale, w których rozgrywane są zawody i mecze na poziomie zawodowym. Dodatkowo liczne parki i lasy stwarzają tu bardzo dobre warunki do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. W Zielonej Górze możesz też wziąć udział w takich wydarzeniach jak: biegi, rajdy rowerowe czy wycieczki piesze.

Zdjęcia: studenci UZ; fot. M. Adamczewski


obiekty_sportowe.png
Obiekty sportowe

Na terenie miasta oraz w jego bliskich okolicach znajduje się mnóstwo atrakcyjnych obiektów sportowych. Oferta jest niezwykle różnorodna, więc bez wątpienia znajdziesz coś dla siebie. Poniżej prezentujemy listę wybranych miejsc.

- Centrum Rekreacyjno-Sportowe – mieści się w nim: aquapark m.in. z 25-metrowym basenem, zjeżdżalniami i hydromasażami, hala sportowo-widowiskowa na 5000 widzów, siłownia, spa, squash, restauracja oraz sklep sportowy.

- Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji – oferuje zaplecze do uprawiania wielu sportów: pływanie, tenis, jazda konna czy strzelectwo to zaledwie kilka z nich. Co więcej, na terenie ośrodka odbywają się zawody sportowe, m.in. Pucharu Świata w pięcioboju nowoczesnym.

- Wallrav Race Center – idealna propozycja dla miłośników sportów motorowych. Na torze wyścigowym możesz spróbować jazdy motocyklem czy gokartem.

- Aeroklub Ziemi Lubuskiej – na lotnisku można oglądać pokazy lotniczych grup akrobacyjnych, a także skoczyć ze spadochronem lub nauczyć się pilotażu. Funkcjonuje tu również m.in. kort tenisowy, fitness club z sauną i siłownią oraz oddział Zielonogórskiego Klubu Jeździeckiego.

- Pole Golfowe Przytok Golf & Resort – znajduje się zaledwie ok. 10 km od centrum Zielonej Góry. Swoich sił mogą tu spróbować zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani gracze.


zg_-_druzyny_sportowe.png
Drużyny sportowe

Sport w Zielonej Górze oznacza także kibicowanie! Kluby sportowe stanowią ważny element kultury i historii miasta, a ich rozgrywki przyciągają mnóstwo widzów i zrzeszają mieszkańców. Oddani fani wspierają swoje drużyny dopingiem i barwnymi oprawami. Przyjdź i zobacz widowisko na żywo!

Oto najpopularniejsze zielonogórskie drużyny sportowe:

- koszykówka: Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - pięciokrotny mistrz Polski, który w ostatnich latach nie opuszcza czołówki krajowych rozgrywek; klub grał również w Eurolidze, Eurocupie oraz lidze VTB; zobacz, jak nasi studenci bawili się podczas jednego z meczów: Sportowe emocje tuż przed sesją. Studenci UZ kibicowali Zastalowi!,

- żużel: Falubaz Zielona Góra - siedmiokrotny drużynowy mistrz Polski, który swoje mecze rozgrywa na 15-tysięcznym stadionie zwanym „W69”,

- piłka nożna: Lechia Zielona Góra – obecnie najmocniejszy klub piłkarski w województwie lubuskim, grający w III lidze,

- futbol amerykański: Wataha Zielona Góra – może pochwalić się niezwykle energetycznymi prezentacjami rodem z NFL oraz efektowną grą.

Zdjęcia: 1-2 - fot. J. Czarnecka, 3 - fot. M. Adamczewski


sciezki_rowerowe.png
Ścieżki rowerowe i szlaki nordic walking

Zielona Góra oferuje wiele możliwości spędzenia czasu na świeżym powietrzu. W każdej chwili możesz wybrać się na relaksujący spacer do jednego z licznych lasów i parków zlokalizowanych w centrum i na obrzeżach miasta. Warto też skorzystać z sieci ścieżek rowerowych oraz szlaków nordic walking.

Na rowerze: Ścieżki rowerowe biegną przez całe miasto i jego okolice. Wykorzystaj je zarówno w celach komunikacyjnych, jak i rekreacyjnych. Przemierz Zieloną Górę na 2 kółkach i odkryj jej zakątki. Jeśli nie masz swojego roweru, możesz wypożyczyć rower miejski. Miłośnicy szybszej jazdy również znajdą miejsce dla siebie - m.in. Singletrack „4 Żywioły”.

Pieszo: Jeśli lubisz piesze wędrówki, powinieneś odwiedzić Wzgórza Piastowskie. Miejsce to zwane jest zielonogórską krainą nordic walking, ponieważ znajduje się tutaj kilkanaście oznakowanych szlaków. Prowadzą one przez lesiste, pagórkowate tereny. Ciekawymi punktami na trasie są m.in.: strumyk Pustelnik i jego źródło, wieża Bismarcka czy najwyższe wzniesienie na terenie Zielonej Góry. Warty odwiedzenia jest także Las Odrzański zlokalizowany po drugiej stronie miasta, gdzie można spacerować przy malowniczych starorzeczach Odry, wśród bujnej przyrody.

Więcej o sportowej ofercie miasta dowiesz się na visitzielonagora.pl.

Zdjęcia: 1 - fot. J. Czarnecka, 2-3 - fot. M. Adamczewski

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »