Logo Uniwersytetu Zielonogórskiego

Zielona Góra

Wybierając uniwersytet z pewnością zwracasz uwagę również na miasto, w jakim będziesz studiować. Dlatego też warto poznać Zieloną Górę bliżej. Przekonaj się, że jest to świetne miejsce do życia i nauki!

Zostań obywatelem Winnego Grodu!

Zielona Góra to stolica województwa lubuskiego, położona blisko granicy z Niemcami. Nasze miasto jest kameralne i kompaktowe, co na co dzień daje duży komfort i spokój. Możesz bowiem swobodnie się po nim przemieszać, korzystając z komunikacji miejskiej lub po prostu spacerując. Spacerom i aktywności na świeżym powietrzu sprzyjają tereny zielone, które stanowią aż ok. 50% powierzchni miasta. Co ciekawe, pod względem terytorialnym Zielona Góra to jedno z największych miast w Polsce!

Zielona Góra daje również wiele ciekawych możliwości spędzenia wolnego czasu. Będziesz miał tu szeroki wybór miejsc i wydarzeń rozrywkowych, kulturalnych oraz sportowych.

Co więcej, Zielona Góra to miasto z dużym potencjałem, które nieustannie się rozwija, a tym samym pozwoli także Tobie zdobyć przyszłość, o jakiej marzysz! Nasze miasto jest nazywane Polską Doliną Krzemową, gdyż działa tu wiele znanych firm, które osiągają sukcesy nie tylko w Polsce, ale też w Europie i na całym świecie. Są to m.in.: Eobuwie, Modivo, Cinkciarz, ADB, Ekoenergetyka czy Perceptus. Co ważne, wiele z nich zostało założonych przez absolwentów Uniwersytetu Zielonogórskiego. Istnienie takich firm daje Ci dużą szansę na znalezienie zatrudnienia po studiach. Dołącz do nich lub załóż własny biznes i przyczyń się do rozwoju miasta i regionu!

Zdjęcia: studenci UZ; fot. M. Adamczewski

Z czego słyniemy?

Zielona Góra ma już ponad 800 lat! Poznaj jej ciekawą historię, która wiąże się głównie z 3 wątkami: winiarstwem, procesami czarownic oraz przemysłem (przede wszystkim włókiennictwem).

Zielonogórskie winiarstwo to wielowiekowe, bogate tradycje, które sięgają nawet XII-XIV wieku! Tradycje te są wciąż kultywowane. W Zielonej Górze i jej okolicach powstaje coraz więcej winnic. Regularnie organizowane są też wydarzenia winiarskie. Spacerując miastem można natrafić m.in. na pomnik Bachusa – boga wina i symbolu Zielonej Góry oraz szlak bachusikowy, który składa się z kilkudziesięciu figurek i co roku się powiększa! Co ciekawe, sam Uniwersytet Zielonogórski jest fundatorem 3 bachusików, które noszą następujące imiona: UZetikus, Banachus oraz ŻakUZ Jubilatus. Studiuj u nas i odszukaj je wszystkie! Pobierz ulotkę i dowiedz się, jak nasza uczelnia wspiera rozwój lokalnego winiarstwa.

Pozostałe dwa wątki to dziś już tylko wspomnienie. Mroczną historię związaną z procami czarownic, która przypada na XVII wiek, można poznać w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Możesz też skorzystać z gry miejskiej „Polowanie na czarownice” stworzonej przez studentki UZ (pobierz tutaj). Jeśli chodzi o przemysł, który rozwinął się zwłaszcza w XIX wieku, na terenie miasta można znaleźć budynki m.in. dawnej fabryki koniaków czy zakładów włókienniczych.

Zielona Góra to również kolebka polskiego kabaretu. To tutaj powstało Zielonogórskie Zagłębie Kabaretowe, którego założycielami byli studenci naszej uczelni.

Zdjęcia: D. Legieta, M. Janion, J. Czarnecka

Atrakcje Zielonej Góry

Co warto zwiedzić w Zielonej Górze? Propozycji jest wiele. Zacznij od Starego Rynku i deptaku, które tworzą jeden z najdłuższych ciągów spacerowych w Polsce. Zlokalizowane są tu liczne zabytki, takie jak ratusz, konkatedra czy pozostałości murów miejskich oraz atrakcje, m.in. Muzeum Ziemi Lubskiej i Planetarium Wenus. W niedalekiej odległości mieści się jedna z wizytówek miasta - Winne Wzgórze z Palmiarnią na szczycie.

Poza centrum koniecznie wybierz się m.in. do Muzeum Etnograficznego, gdzie poznasz tradycje i kulturę regionu czy też do Parku Książęcego Zatonie, który poza imponującą przyrodą wyróżnia się także pod względem historyczno-kulturalnym.

blog_1.pngTo tylko niektóre z miejsc wartych odwiedzania. Więcej wskazówek znajdziesz w blogu pt. "Checklista zielonogórskiego studenta" przygotowanym przez Biuro Promocji UZ i Visit Zielona Góra.

Zdjęcia: 1-5 - fot. M. Adamczewski, 6 - fot. J. Czarnecka


spot.png
Objerzyj spot Parku Książęcego Zatonie.
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili.Ochrona danych osobowych »