Szukaj pracownika/jednostki

dr hab. Beata Machnicka, prof. UZ

Dziekan Wydziału Nauk Ścisłych i Przyrodniczych

Ukończyła studia magisterskie z chemii na Uniwersytecie Opolskim w 1996 roku. W 1997 roku podjęła pracę jako asystent w Instytucie Biotechnologii i Ochrony Środowiska ówczesnej WSP w Zielonej Górze, gdzie rozpoczęła działalność dydaktyczną i badawczą. Stopień doktora nauk biologicznych w zakresie biologii uzyskała w 2004 roku na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego.

W latach 2006–2008 odbyła staż podoktorski w INSERM U665 w Paryżu, gdzie badała rolę αII-spektryny w organizacji domen błonowych. Kolejne krótkie pobyty naukowe w tym Instytucie odbyła w ramach Programu Polonium, prowadząc badania nad rolą spektryny w funkcjonowaniu komórek T oraz ich znaczeniem w synapsach immunologicznych i diapedezie.

W 2021 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie nauk biologicznych na Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie, na podstawie pracy dotyczącej roli spektryny w komórkach nieerytroidalnych. Od 2020 roku pełni funkcję kierownika Katedry Biotechnologii na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Jej zainteresowania naukowe obejmują badania nad funkcją białek w komórkach, rolą spektryny w organizacji domen błonowych, podstaw molekularnych dziedzicznych anemii hemolitycznych oraz zastosowania nanonośników w dostarczaniu leków przeciwnowotworowych.

Dr hab. Beata Machnicka współpracuje z zespołami badawczymi z Uniwersytetu Wrocławskiego oraz INSERM w Paryżu. Była kierownikiem, koordynatorem lub wykonawcą projektów badawczych finansowanych m.in. przez Unię Europejską, MNiSW, NCN oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze. Ma również bogate doświadczenie dydaktyczne i w kształceniu kadr naukowych – była promotorem kilkudziesięciu prac magisterskich i licencjackich oraz recenzentem prac doktorskich.

Jest członkiem zwyczajnym Polskiego Towarzystwa Biochemicznego. Od 2024 roku jest również członkiem zespołu doradczego Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego do spraw infrastruktury badawczej.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »