Szukaj pracownika/jednostki

prof. dr hab. inż. Justyna Patalas-Maliszewska

Prorektor ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą

Prof. Justyna Patalas-Maliszewska jest profesorem nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna. Prof. J. Patalas-Maliszewska od stycznia do sierpnia 2024 pełniła funkcję Prorektora ds. Współpracy z Gospodarką Uniwersytetu Zielonogórskiego, natomiast do grudnia 2023 była przewodniczącą Rady Dyscypliny Naukowej Inżynieria Mechaniczna Uniwersytetu Zielonogórskiego (UZ), dyrektorem Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ (IIM UZ).

Prowadzone przez Prof. Patalas-Maliszewską prace badawcze osadzone są w dyscyplinie inżynieria mechaniczna, z ukierunkowaniem na inżynierię produkcji w obszarze modelowania i projektowania systemów wspomagających zarządzanie wiedzą produkcyjną.  Prof. Justyna Patalas-Maliszewska po studiach (2003), rozpoczęła pracę w Centrum Przedsiębiorczości i Transferu Technologii UZ, a następnie w Instytucie Informatyki i Zarządzania Produkcją UZ. Pracę doktorską pt.: „Modelowanie i ocena efektywności wdrożenia systemów ERP w małych i średnich przedsiębiorstwach za pomocą metody GMDH” obroniła z wyróżnieniem na Wydziale Inżynierii Produkcji Politechniki Warszawskiej w 2006 roku. W 2009 roku otrzymała międzynarodowy grant w ramach 7. Programu Ramowego, People, Marie Curie Intra-European Fellowship for Career Development i pracowała przez 3 lata jako pracownik badawczy w Instytucie Informatyki i systemów interaktywnych w Technicznym Uniwersytecie w Wiedniu, w Austrii.  Większość wyników tych prac zostało przedstawione w Jej monografii habilitacyjnej pt.: „Knowledge Worker Management:  Value Assessment, Methods, and Application Tools”,  Springer Verlag Heidelberg, Germany.  Prof. Patalas-Maliszewska w 2013 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk technicznych na Wydziale Budowy Maszyn, Elektrotechniki i Inżynierii Przemysłowej w Brandenburskim Uniwersytecie Technicznym Cottbus-Senftenberg, Niemcy. Po habilitacji, kontynuowała badania podejmujące problematykę dystrybucji (rozpowszechniania i wdrażania) bieżąco kumulowanej wiedzy produkcyjnej.  Celem tych badań było poszukiwanie metod implementacji innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz stosownych, nowoczesnych form organizacji produkcji. Prowadzone przez Nią badania, akcentujące występującą w procesie produkcyjnym synergię czynnika ludzkiego i potencjału technologicznego, wpisują się w założenia Przemysłu 4.0 poszukującego rozwiązań umożliwiających harmonijne połączenie pracy ludzi i urządzeń. W roku 2023 pracowała jako profesor wizytujący w Instytucie Systemów i Procesów Produkcyjnych w Technicznym Uniwersytecie w Chemnitz, Niemcy. Pani Prof. Justyna Patalas-Maliszewska w maju 2023 r. otrzymała tytuł profesora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynieria mechaniczna.

Osiągnięcia prof. Patalas-Maliszewskiej znalazły swój wyraz w ponad 270 pracach, w tym ponad 180 po uzyskaniu stopnia doktora habilitowanego. Na prace te składają się autorskie monografie, takie jak opublikowana w 2022 przez Wydawnictwo Naukowe Taylor&Francis pt.: “Managing Manufacturing Knowledge in Europe in the Era of Industry 4.0” czy  „Modele referencyjne zarządzania wiedzą w przedsiębiorstwie produkcyjnym” (PWN, 2019), ponad 40 artykułów w czasopismach z Impact Factor, m.in. w Advances in Production Engineering&Management, Sensors and Actuators: Physical, Elsevier oraz ponad 40 artykuły prezentowane na krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych. Na uwagę zasługuje fakt, że efekty tych prac zostały wdrożone w praktyce gospodarczej, m. in. w KGHM Polska Miedź S.A. czy Lumel S.A.  

Prof. Patalas-Maliszewska była promotorem 7 doktorów, przygotowała wiele recenzji rozpraw doktorskich i wniosków habilitacyjnych oraz wniosków profesorskich.  O znaczeniu badań prowadzonych przez prof. Patalas-Maliszewską świadczy również fakt, iż kierowała wieloma międzynarodowymi i krajowymi projektami naukowo-badawczymi (19 projektów) finansowanymi m.in. w ramach programów UE, Interreg, MNiE, NCBiR. Realizowała stypendia naukowe i uczestniczyła w krajowych i zagranicznych stażach naukowych finansowanych w ramach m.in. DAAD, MEiN w takich ośrodkach jak Brandenburski Uniwersytet Techniczny Cottbus-Senftenberg, Niemcy, Uniwersytet w Pennsylvanii, Philadelphia, USA, Techniczny Uniwersytet w Chemnitz, Niemcy.  Prof. Patalas-Maliszewska jest członkiem wielu komitetów naukowych krajowych i międzynarodowych konferencji naukowych, min. w ramach IFAC, redaktorem prowadzącym kwartalnika Foundations of Management oraz Zeszytów IIM UZ serii Inżynieria Produkcji, sporządziła ponad 100 recenzji prac naukowych publikowanych w renomowanych czasopismach takich jak: Experts systems, Electronic Commerce Research and Applications, ISA Transactions, International Journal of Production Research.

Swoje kompetencje organizacyjne prof. Patalas-Maliszewskiej realizuje w podejmowanych aktywnościach: pełniła funkcję pełnomocnika Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego ds. Ewaluacji Jakości Działalności Naukowej (2021-2023), dyrektora Instytutu Inżynierii Mechanicznej UZ, przewodniczącej RDN Inżynieria Mechaniczna (2019-2023), przez dwie kadencje, w  latach 2013-2016 oraz 2017-2019 była prodziekanem ds. Nauki Wydziału Mechanicznego UZ, członkiem Senackiej Komisji ds. Nauki Uniwersytetu Zielonogórskiego, przewodniczącą Wydziałowej Komisji ds. Nauki Wydziału Mechanicznego UZ, członkiem Rady Wydziału Mechanicznego UZ, członkiem Stałej Komisji Doktorskiej Wydziału Mechanicznego UZ w dyscyplinie inżynieria produkcji (od 2014). Obecnie jest przewodniczącą Uczelnianej Rady Dyscyplin Naukowych UZ 2020-2023., członkiem Stałej Komisji Doktorskiej UZ w dyscyplinie inżynieria mechaniczna na kadencję 2020-2023; członkiem Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego 2024-2027. Była również członkiem Komitetu Inżynierii Produkcji PAN na kadencję 2020-2023 oraz jest członkiem obecnej kadencji KIP PAN pełniąc funkcję Z-cy Przewodniczącego Komitetu. Jest członkiem międzynarodowego Komitetu Technicznego IFAC, sekcji IFAC TC 5.2. „Management and Control in Manufacturing and Logistics” oraz IFAC TC 5.3 „Manufacturing Plant Control”, Polskiego Towarzystwa Zarządzania Innowacjami, Polskiego Stowarzyszenia Pomiarów Automatyki i Robotyki POLSPAR. Jest także koordynatorem na terenie Polski Międzynarodowego Konsorcjum Naukowego: SUPRA oraz członkiem Międzynarodowego Konsorcjum Naukowego: CURPAS.

W ciągu swojej dwudziestoletniej działalności badawczo-naukowej uzyskała liczne nagrody Rektora Uniwersytetu Zielonogórskiego za osiągnięcia naukowe i działalność organizacyjną, została oznaczona również Medalem Komisji Edukacji Narodowej.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »