Logo Uniwersytetu Zielonogórskiego

Laboratoria i pracownie

sale_i_laboratoria_uz_1.png
Atrakcyjne zaplecze naukowo-dydaktyczne 


Uniwersytet Zielonogórski zapewni Ci świetne warunki do nauki, m.in. dzięki laboratoriom i salom wykładowym wyposażonym w nowoczesny sprzęt i oprogramowanie.

Stale rozbudowujemy naszą bazę dydaktyczną, wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom i potrzebom.

Przykłady z ostatnich lat:

1) W marcu 2022 r. Katedra Biotechnologii Instytutu Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego oficjalnie otworzyła swoje nowe laboratoria, które dotychczas mieściły się w odległej części miasta. Nową siedzibę (w budynku przy ul. Prof. Z. Szafrana 1) otrzymały Laboratoria: Chemii Instrumentalnej, Biotechnologii, Biofizyki, Mikrobiologiczne, Biologii Komórki oraz Hodowli Komórkowych.Laboratorium Mikrobiologiczne zostało wyposażone m.in. w nowe mikroskopy, binokulary, cieplarki czy sterylizator do szkła oraz nowoczesne urządzenie do sterylizacji.

Zdjęcia: ze zbiorów Biura Promocji UZ

2) W listopadzie 2022 r. na Wydziale Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki UZ otwarte zostało laboratorium "Rozproszone Systemy Pomiarowe I Bezprzewodowe Sieci Sensorów". Jest to rezultat zawartej w 2016 r. umowy o partnerskiej współpracy pomiędzy IHP – Instytut Leibniza dla Innowacyjnej Elektroniki z Frankfurtu nad Odrą z Uniwersytetem Zielonogórskim.  Laboratorium będzie wykorzystywane do prowadzenia wspólnych badań naukowych oraz realizacji projektów badawczych i rozwojowych w zakresie szeroko rozumianej tematyki systemów pomiarowych, obejmującej m.in. zagadnienia z obszaru bezprzewodowych sieci sensorów, Internetu Rzeczy, przetwarzania danych w warstwie pośredniej i innych. W laboratorium znalazło się 10 stanowisk wyposażonych w nowoczesnej klasy sprzęt komputerowy. Jego wartość to ponad 100 tys. euro, a środki pochodzą m.in. z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Polska-Brandenburgia 2014-2020.

Zdjęcia: ze zbiorów Biura Promocji UZ

3) W ramach programu ministerialnego Wydział Fizyki i Astronomii oraz Wydział Mechaniczny realizują projekt „Laboratorium inżynierii badań materiałowych” na który w latach 2019-22 uczelnia otrzymała dofinansowanie w wysokości około 12 mln złotych – z czego prawie 8,5 mln zł na najnowocześniejszy sprzęt badawczy. Projekt uzyskał wsparcie z ministerialnego programu „Regionalna Inicjatywa Doskonałości”. celem konkursu było wsparcie poszczególnych grup nauk w dwunastu regionach kraju z uwzględnieniem regionalnych specjalizacji, czyli obszarów gospodarki i nauki uznanych w nich za priorytetowe.
W będą prowadzone badania m.in. w zakresie nanotechnologii, wpływu próżni i radiacji na właściwości materiałów, metod powlekania materiałów, właściwości materiałów i metamateriałów (w tym wytrzymałościowe) oraz badania metodami optycznymi układów meta, mikro i nanomechanicznych.

4) Centrum Symulacji Medycznej rozpoczęło swoją działalność od realizacji projektu Monoprofilowe Centrum Symulacji Medycznej (dla kierunku pielęgniarstwo) zaplanowanego an lata 2028-2020, a w lutym 2019 r. otwarto także Wieloprofilowe Centrum Symulacji Medycznej (dla kierunku lekarskiego). Obecnie jednostka funkcjonuje jako Centrum Symulacji Medycznej, ośrodek multidyscyplinarny, w którym kształcą się przyszłe kadry medyczne z kierunków: pielęgniarstwo, lekarski, ratownictwo medyczne, a także położnictwo. CSM jest wyposażone w:

  • 6 sal wysokiej wierności odwzorowującej kliniczne środowisko w zakresie: symulatora ambulansu, bloku operacyjnego, intensywnej terapii, sali porodowej, Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz pielęgniarska sala wysokiej wierności,
  • 3 sale umiejętności technicznych,
  • 2 sale ALS\BLS,
  • salę umiejętności chirurgicznych,
  • pracownię umiejętności położniczych,
  • 7 sal do egzaminowania OSCE/ Zajęcia z pacjentem standaryzowanym,
  • 3 sale do debriefingu.

Zdjęcia: ze zbiorów Biura Promocji UZ

5) W 2019 roku dokonano gruntownego remontu budynku dawnej stołówki uniwersyteckiej tworząc przestrzeń nowoczesnym laboratoriom badawczym i dydaktycznym na Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki (IAEE). Ewenementem w skali świtowej jest fakt, że siedziba została wybudowana niemal całkowicie ze środków pozyskanych przez pracowników Instytutu w ramach projektu Przebudowa bazy dydaktycznej UZ pod potrzeby kierunków technicznych finansowanego z Lubuskiego Programu Operacyjnego, w którym wkład własny stanowiły narzuty uzyskane z prac badawczych zrealizowanych przez pracowników IAEE, kierowanego wówczas przez Prof. Grzegorza Benyska.
W większości z nich można elastycznie korzystać z unikalnej aparatury. Potwierdzeniem wysokiej oceny potencjału badawczego jest fakt, że Laboratorium Środowiskowe Kompatybilności Elektromagnetycznej po raz drugi z rzędu uzyskało prestiżowe wsparcie z MEN w ramach programu SPUB dedykowanego utrzymaniu specjalnej aparatury badawczej. W laboratorium tym od ponad 25 lat realizowane są komercyjne badania dla producentów urządzeń elektrycznych i elektronicznych budowanych w regionie, w kraju i za granicą. Zapewnienie kompatybilności elektromagnetycznej stanowi tzw. wymaganie zasadnicze, które warunkuje wprowadzenie produktu na rynek UE.  Z wykorzystaniem laboratorium są również realizowane badania naukowe między innymi w owych projektach Unii Europejskiej finansowanych w ramach programu Horyzont 2020.

Inne laboratoria, których szczegółowy opis można znaleźć na stronie IAEE (www.iee.uz.zgora.pl), posiadające unikalne w skali kraju wyposażenie, to m.in. Laboratorium Techniki Wysokich Napięć, Laboratorium Energoelektroniki, Laboratorium Alternatywnych Źródeł Energii, Laboratorium Magazynów Energii, Laboratorium Nadprzewodnictwa i Inżynierii Materiałowej, Laboratorium Przemysłowych Systemów Automatyki i Napędu Elektrycznego, Laboratorium Elektroakustyki oraz Cyfrowego Przetwarzania Sygnałów.


Zdjęcia: fot. Instytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki UZ


Na Uniwersytecie Zielonogórskim funkcjonuje 29 instytutów naukowych. To właśnie tam znajdują się laboratoria i pracownie, w których nasi studenci zdobywają wiedzę. Zobaczcie, jaką bazą dysponujemy. Oto kilka przykładcowych laboratoriów i pracowni:


instytuty_instytut_automatyki_elektroniki_i_elektrotechniki.pngInstytut Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki

instytuty_instytut_fizyki.pngInstytut Fizyki 

instytuty_instytut_inzynierii_mechanicznej.pngInstytut Inżynierii Mechanicznej

instytuty_instytut_metrologii_elektroniki_i_informatyki.pngInstytut Metrologii, Elektroniki i Informatyki 

instytuty_instytut_nauk_biologicznych.pngInstytut Nauk Biologicznych 

instytuty_instytut_szytuk_wizualnych.pngInstytut Sztuk Wizualnych  

instytuty_instytut_sterowania_i_systemow_informatycznych.pngInstytut Sterowania i Systemów Informatycznych 

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »