Szukaj pracownika/jednostki

O uczelni

_dsc4772.jpgUniwersytet Zielonogórski jest największą państwową uczelnią w województwie lubuskim. W 2021 roku obchodził jubileusz 20-lecia istnienia. Warto wspomnieć, że tradycje akademickie w Winnym Grodzie sięgają 1965 roku, kiedy rozpoczęła swą działalność Wyższa Szkoła Inżynierska, przekształcona później w Politechnikę Zielonogórską. Natomiast w 1971 r. powstała Wyższa Szkoła Nauczycielska, która w 1973 r. stała się Wyższą Szkołą Pedagogiczną i przyjęła imię prof. Tadeusza Kotarbińskiego. Uniwersytet Zielonogórski powstał 1 września 2001 r. z połączenia PZ i WSP. Natomiast 1 września 2017 r. do Uniwersytetu została przyłączona Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Sulechowie.

 

Na Uniwersytecie Zielonogórskim kształci się blisko 10 tys. żaków na I i II stopniu studiów oraz w Szkołach Doktorskich. Studia prowadzone są w systemach stacjonarnym i niestacjonarnym. W bogatej ofercie dydaktycznej Uniwersytetu znajdują się również studia podyplomowe.

Obecnie naszą uczelnię tworzy 12 wydziałów i 29 instytutów. Na poszczególnych wydziałach studenci mają możliwość kształcenia się na ponad 70 kierunkach w j. polskim oraz kilkunastu w j. angielskim, w ponad stu specjalnościach, w dziedzinach: humanistycznych, społecznych, ekonomicznych, przyrodniczych, lekarskich i nauk o zdrowiu, ścisłych i technicznych, a nawet artystycznych. Uniwersytet Zielonogórski znajduje się w elitarnej grupie uniwersytetów klasycznych, tak zwanych bezprzymiotnikowych.

 

Uczelnia posiada prawo do nadawania stopnia naukowego doktora habilitowanego oraz stopnia naukowego doktora w 23 dyscyplinach. W dwóch Szkołach Doktorskich (Nauk Humanistycznych i Społecznych oraz Nauk Ścisłych i Technicznych) odbywa się kształcenie doktorantów w 16. dyscyplinach naukowych.

W strukturach Uniwersytetu Zielonogórskiego działają:

  • Park Naukowo–Technologiczny sp. z o.o., którego głównym celem jest  tworzenie warunków do wykorzystania potencjału naukowego i przemysłowego w regionie oraz stymulowanie rozwoju przemysłu;
  • Lubuski Ośrodek Innowacji i Wdrożeń Agrotechnicznych sp. z o.o., którego misją jest działalność badawczo-rozwojowo-wdrożeniowa (B+R+W) dla sektora rolno-spożywczego;
  • Centrum Energetyki Odnawialnej sp. z o.o., którego główne obszary funkcjonowania skupiają się wokół prac badawczo-rozwojowych prowadzonych w dziedzinie energetyki odnawialnej.

Uniwersytet Zielonogórski jest też większościowym udziałowcem Szpitala Uniwersyteckiego im. Karola Marcinkowskiego w Zielonej Górze sp. z o.o. Placówka jest jednym z największych i najnowocześniejszych podmiotów leczniczych w województwie lubuskim. Stanowi bazę dydaktyczno-naukową dla studentów uczelni.

Dzięki środkom finansowym pochodzącym z Unii Europejskiej Uniwersytet Zielonogórski wzbogacił się między innymi o nowoczesną Bibliotekę Uniwersytecką, największą bibliotekę naukową w Lubuskiem, służącą nie tylko pracownikom i studentom uczelni, ale także mieszkańcom miasta i regionu.

Przy Instytucie Socjologii powstał Lubuski Ośrodek Badań Społecznych. W strukturze Wydziału Nauk Biologicznych funkcjonuje Ogród Botaniczny. Od początku istnienia Uniwersytetu w jego murach działa Oficyna Wydawnicza, która w ciągu roku wydaje średnio około 130 publikacji, z których 40-50 w pełnym opracowaniu redakcyjno-edytorskim.

Uniwersytet Zielonogórski ma rozbudowaną bazę dydaktyczną, laboratoria i sale wykładowe. Cały czas prężnie się rozwija i unowocześnia. W październiku 2019 r., po adaptacji dawnej stołówki akademickiej, zostało oddane do użytku laboratorium Instytutu Automatyki, Elektroniki i Elektrotechniki.

Studenci rozwijają swoje pasje w kołach naukowych i organizacjach studenckich. Mają możliwość korzystania z licznych obiektów sportowych.

Na uczelni działają silne media akademickie: Radio Index, Index TV oraz portal www.wzielonej.pl. UZ ma własny Big Band. Studenci tej alma mater byli „rodzicami” Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego.

 

Mimo swej stosunkowo krótkiej historii Uniwersytet Zielonogórski prezentuje się jako uczelnia otwarta na ludzi i nowe wyzwania. Dzięki swemu poważnemu potencjałowi naukowemu oraz bogatej bazie materialnej jest jedną z głównych bram regionu na Polskę i świat.

Po szczegółową ofertę dydaktyczną zapraszamy na stronę rekrutacja.uz.zgora.pl., natomiast szerszy opis naszej uczelni można przeczytać w folderze do pobrania: UNIWERSYTET ZIELONOGÓRSKI'2021.

Pliki do pobrania
Ustawa 2.0 1.01MB [ .pdf ]

 

Pliki do pobrania
tekst jednolity Statutu przyjęty uchwałą Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego nr 6 z dnia 25 września 2024 roku. tekst jednolity Statutu przyjęty uchwałą Senatu Uniwersytetu Zielonogórskiego nr 1162 z dnia 3 lipca 2024 roku.
Pliki do pobrania
Strategia UZ 2021-2030 748.81KB [ .pdf ]
Pliki do pobrania
Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18

Nasze strony internetowe i oparte na nich usługi używają informacji zapisanych w plikach cookies. Korzystając z serwisu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki, które możesz zmienić w dowolnej chwili. Ochrona danych osobowych »